Félniük kell a békés tüntetőknek?

2 perc

2006.10.09. 15:01

A Nemzetbiztonsági Hivatal mai közleménye a békés tüntetőket pszichikai bűnsegédnek nyilvánítja egy erőszakossá fajult tömegdemonstráción. A BTK-ban ugyan létező fogalom a pszichikai bűnsegély, de a törvény szerint kevés a puszta jelenlét. A közlemény ennek ellenére nem kis port kavart: tüntetők ismét petíciót nyújtottak be a köztársasági elnökhöz, a Helsinki Bizottság a gyülekezési jog szabadságának csorbulásától, a Fidesz a közlemény megalapozatlanságától tart - értesült a hvg.hu

Összecsapás az MTV székházánál.
Aki csak ácsorog, az pszichikai bűnsegéd lehet
© Stiller Ákos
Nem kis felháborodást keltett a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) mai közleménye. A hivatal a következőket írja: „.....A békés és törvényes demonstráció tömegzavargássá alakulhat át, melyben a résztvevők – tekintet nélkül eredeti szándékukra – akár puszta jelenlétük miatt is bűncselekmények elkövetőjévé válhatnak. Ezért a tömegzavargásokban való passzív részvétel is elkövetési magatartásnak minősül".

Jelenlétük tehát - az NBH szerint -  szándékerősítő hatással lehet az esetleges bűncselekmények elkövetőire, pszichikai bűnsegédként maguk is elkövetővé válnak. 

A BTK mást ért a pszichikai bűnsegéd fogalmán: a -  törvény értelmében - a  tettesben már kialakult szándékot erősíti, ami rendszerint aktív magatartással, bátorítással, buzdítással valósul meg. Mint a Legfőbb Ügyészség statisztikájából kiderül, nem volt még arra precedens, hogy pszichikai bűnsegédlet miatt indítottak volna eljárást Magyarországon. 

A Kossuth téren, hetek óta a kormány leváltását követelő tüntetők a közlemény miatt Ismét petícióval fordulnak a köztársasági elnökhöz. Szerintük tűrhetetlen ugyanis, hogy az NBH antidemokratikus módon fenyegeti a nemzeti érzelmű tüntetőket.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet elnöke, Dénes Balázs azt mondta: a közlemény „akár fenyegetésként is értelmezhető”. Szerinte nincs olyan bíróság ma Magyarországon, amely békés tüntetőket csak azért, mert vannak, akik nem békés szándékkal demonstrálnak, rendkívül súlyos államellenes bűncselekményekkel kapcsolatban perbe fogna.

Az NBH nem fenyeget békés tüntetőket, csupán arra figyelmeztet, hogy az erőszakos cselekmények színhelyén az abban részt nem vevőket is veszély fenyegetheti - tudatta a Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodájának közleménye.

Simicskó István  fideszes politikus szerint azonban elképzelhető, hogy a közlemény presszionáló hangvétele miatt mostantól kevesebben gyűlnek össze majd a Kossuth téren. Simicskó egyúttal kétségbe vonta  a közlemény megalapozottságát. Mint a hvg.hunak elmondta, minden állami intézmény jelentethet meg közleményeket, de  a  szóban forgó  jelentőségét megkérdőjelezi, hogy azt  - az eddig gyakorlattal ellentétben  - nem terjesztették a parlamenti szakbizottságok elé.

A  Helsinki Bizottság elnevezésű jogvédő szervezet munkatársa a hvg.hu-nak úgy kommentálta az NBH közleményében foglaltakat, hogy azok alkalmasak lehetnek  a  gyülekezési jog, mint szabadságjog korlátozására. Arról nem is beszélve - mondta Kádár András Kristóf - hogy nem a Nemzetbiztonsági Hivatal hatásköre lenne ilyen tárgyú közlemények kiadása.