Szentendrei hadgyakorlat

3 perc

2006.03.07. 22:00

Alighanem a szentendrei MIÉP-szimpatizánsok meggyőzése lehet a Fidesz titkos csodafegyvere, a V2006 (azaz Változás...

Alighanem a szentendrei MIÉP-szimpatizánsok meggyőzése lehet a Fidesz titkos csodafegyvere, a V2006 (azaz Változás 2006) nevű, önkéntes aktivistákból álló kampánystáb legsürgetőbb feladata. Feltéve, hogy igazak a hírek, amelyek szerint a Kubatov Gábor soroksári pártelnök, a Polgárok Háza Kht. igazgatója által koordinált V2006-ot a március 19-ei időközi polgármester-választásra készülő Pest megyei városban vetik be először. Egy, a HVG birtokába jutott januári közvélemény-kutatási eredmény szerint akkor legalább öt ponttal vezetett a Fidesz, az MDF és a civil szervezetek által támogatott független jelölt, Dietz Ferenc 37 éves jogász, önkormányzati képviselő Drobilisch Erzsébet (MSZP), a polgármesteri hivatal közigazgatási irodavezetője előtt. Egy időközben elkészült, egyelőre nem nyilvános új felmérés a HVG értesülése szerint azt mutatja: Dietz előnye csökkent, aminek a jelek szerint az az oka, hogy a radikális jobboldali MIÉP-Jobbik pártszövetség bejelentette, önálló jelöltet indít Filó András volt önkormányzati képviselő személyében.

Egyelőre nincs jele Szentendrén a politikai elemzők által a kampányidőszakra jósolt pártelnök- és miniszterjárásnak. Nem mintha Miakich Gábor polgármester (MSZP) tavaly decemberi lemondása (HVG, 2005. december 24.) óta a pártok vezetői másként ítélnék meg a helyzetet: szocialista és fideszes berkekben egyaránt az áprilisi országgyűlési választások főpróbájának tartják a voksolást. Csakhogy azóta kiderült, Drobilisch esélyeit csökkenti, hogy az SZDSZ nem sorakozott fel a támogatói közé (igaz, ellenjelöltet sem állít: a hivatalos álláspont szerint szavazóik megfontolására bízzák a döntést). Mindez indokolhatja, hogy - a miniszterelnök környezetéből származó információk szerint - sem Gyurcsány Ferenc kormányfő, sem Hiller István pártelnök nem tervezi személyes megjelenéssel erősíteni a vesztésre álló MSZP-s jelölt esélyeit. A HVG-től inkognitót kérő, szabaddemokrata körökben bennfentes informátorok sejteni engedik, hogy a helyi liberálisok közül jó páran vélhetően Dietz neve mellé ikszelnek majd. A fideszes jelölt ugyanis eddigi önkormányzati munkája során szakember, és nem pártkatona benyomását keltette; mérsékelt konzervatív politikus.

Erre az imázsra a jelek szerint nemcsak Dietz játszik rá, hanem az ellenlábas MIÉP is: a közelmúltban a fideszes aspiránst számos támadás érte "nem kellő" nemzeti elkötelezettsége miatt. Egyebek mellett azt hozva fel érvként, hogy Dietz szakértőként korábban rendszeresen nyilatkozott ingatlanjogi kérdésekben a Népszabadság Budapest mellékletében (a MIÉP-es szóróanyagok téves közlése szerint a baloldali napilap "rovatvezetője" volt). Úgy tudni ugyanakkor, hogy sokáig a Fideszben sem volt egyértelmű a pártonkívüli Dietz támogatása - egyebek mellett ezzel indokolható, hogy őmellette sem kardoskodnak pártja nagyágyúi, igaz, a korteskedés startjakor Pokorni Zoltán alelnök "mutatta be" a választóknak. A Fideszben sokan Hadházy Sándor visegrádi polgármester, a térség országgyűlési képviselője jelölése mellett érveltek, aki a parlamenti választásokon próbálkozhat újra a körzetben. A másik helyi "húzónév", a jelenleg szintén a képviselő-testületben állomásozó Wachsler Tamás volt honvédelmi közigazgatási államtitkár indítása, a politikus megkérdőjelezett lojalitása okán, a pártközpontban fel sem merült. A jelek szerint a fideszes polgármesterjelöltnek módja volt feltételeket támasztani, mint mondta, úgy indult, ha az őszi - menetrend szerinti - önkormányzati választásokon is őt indítja a párt.

A jobboldali elkötelezettség szinte hagyomány Szentendrén, a szocialista Miakich is éppen arra hivatkozva mondott le, hogy nem tudott egyről a kettőre jutni a jobboldali többségű képviselő-testületben. Vagyis könnyen előfordulhat, hogy melléfog a V2006 csapat, ha valóban Szentendrén mozgósítanak először: az esetleges fideszes győzelem nem feltétlenül az ő érdemük lesz. Arról nem is szólva, hogy harsány agitkák megjelenése a színen - a főleg helyi, például városfinanszírozási témákkal kampányoló Dietz a HVG-nek egyébként azt mondta, őt nem tájékoztatták erről a tervről - elriaszthatja a mérsékelt szavazókat. Márpedig mintha Szentendre hangulatának egyelőre kifejezetten előnyére válna a nem túlzottan sarkos kampány: a kortesrendezvényeknek például - a szervezők állítása szerint - számottevő "kereszthallgatottságuk" van, a jelöltek plakátjai pedig elviselhető mennyiségben lepték el a várost, a történelmi negyedet lehetőség szerint megkímélve. Lapzártánkig a legsúlyosabb konfliktust az okozta, hogy az MSZP-s jelölt a Fidesz helyi elnöke szerint egy klubban fiatalokat vendégelt meg.