Észak-Korea hajlandó felújítani a hathatalmi tárgyalásokat

1 perc

2006.11.01. 09:39

Észak-Korea megerősítette, hogy hajlandó felújítani a nukleáris programja miatt kialakult válság megoldásáról kezdett, de félbeszakadt hathatalmi tárgyalásokat, azzal a feltétellel, hogy a megbeszélések részeként rendezik a Phenjannal szembeni amerikai pénzügyi szankciók feloldásának kérdését.

„A KNDK úgy döntött, hogy visszatér a hatoldalú tárgyalásokhoz, azzal a feltétellel, hogy a hatoldalú tárgyalások keretében a KNDK és az Egyesült Államok között rendezik a pénzügyi szankciók feloldásának kérdését” - közölte a phenjani külügyminisztérium szóvivője.

A kínai külügyminisztérium, illetve Christopher Hill amerikai főtárgyaló kedden jelentette be, hogy Észak-Korea beleegyezett a nukleáris programja miatt kialakult válság megoldásáról kezdett, de félbeszakadt hathatalmi tárgyalások felújításába és abba, hogy „kedvezményekért cserébe” felhagy nukleáris programjával.

Az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Japán, Dél- és Észak-Korea részvételével 2003-ban kezdődtek a hathatalmi tárgyalások, de 2005 szeptemberében megszakadtak, mert Phenjan az ellene pénzmosás és pénzhamisítás vádjával bevezetett amerikai pénzügyi büntetőintézkedések miatt nem volt hajlandó folytatásukra. A hathatalmi tárgyalások másik öt résztvevője pozitív fejleményként értékelte a phenjani döntést.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa ez év október 14-én pénzügyi és fegyverkereskedelmi büntetőintézkedéseket vezetett be Észak-Korea ellen, mert az október 9-én kísérleti atomrobbantást hajtott végre.