Észak-Korea és néhány közel-keleti állam nem hajlandó aláírni
Észak-Korea, Egyiptom, Izrael, Libanon és Szíria nem hajlandó csatlakozni a vegyi fegyverek tilalmáról és megsemmisítéséről kötött ottawai egyezményhez, és ezáltal veszélyt jelentenek a vegyifegyverkészleteik megsemmisítését vállaló 180 országra – jelentette ki az egyezmény megvalósítását ellenőrző csoport vezetője.
Rogelio Pfirter az ENSZ New York-i központjában tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy minden országot kötelezni kellene az 1997 áprilisában életbe lépett egyezményhez való csatlakozásra. Az argentin diplomata szerint nagyon igazságtalan más országokkal szemben, ha néhány állam fenntartja magának a jogot vegyi fegyverek előállítására, miközben mások tevékenysége teljesen átlátható ezen a téren.
Észak-Korea nem is válaszolt azokra a kérésekre, hogy csatlakozzon a szerződéshez, noha egyes állítások szerint felhalmozhatott vegyi fegyvereket. Az október 9-i kísérleti atomrobbantásra válaszul egy hete elfogadott határozatában a Biztonsági Tanács felszólította Észak-Koreát, hogy semmisítse meg tömegpusztító fegyvereit.
A közel-keleti országok, Egyiptom, Izrael, Libanon és Szíria a térségi konfliktusra hivatkozva utasítja el az ottawai egyezmény aláírását, ami Rogelio Pfirter szerint azért is elfogadhatatlan, mert más, szintén háborús övezetben fekvő országok csatlakoztak a konvencióhoz.
Az ottawai egyezmény tiltja a vegyi fegyverek alkalmazását, azok fejlesztését, gyártását, felhalmozását és eladását. A vegyi fegyverekkel bíró országoknak 2007 áprilisáig kell felszámolniuk, de a legnagyobb készlettel rendelkező két ország, Oroszország és az Egyesült Államok öt év haladékot kapott ennek a kötelezettségnek a teljesítésére.
Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter áprilisban azt közölte, hogy az Egyesült Államok a 2007-es határidőig bejelentett vegyifegyverkészletének (27 ezer metrikus tonna) csak 66 százalékát tudja megsemmisíteni. A munkálatok összköltsége több mint 32 milliárd dollárra rúg majd.