Áramot fejlesztettek csokoládéból

1 perc

2006.11.07. 15:00

Csokoládégyári hulladékból állítottak elő elektromos áramot brit egyetemi kutatók.

Elem helyett
Lynne Mackaskie mikrobiológus (University of Birmingham) és munkatársai karamella és nugát oldatban Escherichia coli baktériumokat tenyésztettek, a keletkező hidrogént üzemanyag cellába vezették, és a cellában termelődő áram elég volt egy kis ventillátor megforgatásához. A kutatók beszámolója a kísérletről a Biochemical Society Transactions című, brit egyetemi köröknek szánt kiadványban jelent meg.

Mikor a baktériumok enzimjei fermentálni kezdték a csokoládé hulladékban lévő cukrot, sok számukra mérgező szerves sav - például hangyasav - keletkezett, amit a baktériumok gyorsan hidrogénné kezdték konvertálni.

A csokoládégyártás hulladékai általában szemétdombra kerülnek. Az elképzelés, hogy élelmiszerhulladékból energia nyerhető, nem korlátozódik a csokoládéra, hiszen szinte minden élelmiszer hulladék feldolgozható biológiai módszerekkel, és a megfelelően tervezett élelmiszer-feldolgozó üzemek a mainál jóval energiatakarékosabb módon működhetnek.

A kutatók ugyanezeket a hidrogenáz enzimet termelő baktériumokat arra is rá tudták bírni, hogy vonják ki a drága palládiumot az autók roncstelepre került katalizátoraiból - olvasható a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.