Ötpárti vitasorozatot kezdeményez a reformokról az SZDSZ

3 perc

2006.11.12. 09:49

Ötpárti vitasorozatot kezdeményez a reformokról a Szabad Demokraták Szövetsége - jelentette be Horn Gábor ügyvivő, a párt országos tanácsának (ot) szombati ülését követő sajtótájékoztatón.

A liberális politikus elmondta: az önkormányzati választásokat követően, a politikai zavargások remélhető lezárultával, a kormányfői bizalmi szavazás után itt az ideje, hogy az ország valamilyen módon kilépjen lehetetlen helyzetéből. Bárki is a felelős az elmúlt időszak kialakult helyzetéért, szükségesnek tartjuk a párbeszédet, az együttműködést - hangoztatta Horn Gábor, SZDSZ-es ügyvivő.

Mint mondta, a kezdeményezést nem tartja csodafegyvernek. A konzervatív, Fidesz vezette jobboldalnak végig kell gondolnia, hogy meddig érdekelt és hogyan érdekelt Magyarországon a háborús helyzet fenntartásában - közölte Horn Gábor, hangsúlyozva: minden oldal felelőssége az, hogy tegyünk gesztusokat, próbáljunk meg valamilyen módon kilépni ebből, az ország egy jelentős része számára elviselhetetlen feszültséghelyzetből.

A vitasorozat témái: az egészségügyi, az oktatási és a nyugdíj reform, a tömegközlekedés és az önkormányzati rendszer átalakítása valamit a pártfinanszírozás kérdése.

Az ügyvivő közölte: ezek a témák, amelyek közül többet tartalmaz a Fidesz népszavazási kezdeményezése is, alkalmasak arra, hogy a pártok között valóságos szakmai viták kezdődjenek. Az ország érdeke azt szolgálja, hogy ezekben e kérdésekben legyen viták, hangozzanak el az érvek, ellenérvek, illetve az egyéb megoldási javaslatok - mutatott rá. Horn elmondta: a pártelnök ezt a kezdeményezést levélben megküldi a pártoknak, és megnevezik a vitában résztvevő szakpolitikusaikat is. Egyúttal szeretnék azt is, ha a viták, legalább részben a nyilvánosság előtt folyjanak - tette hozzá.  

Kérdésre válaszolva elmondta: a felsorolt témák közül van, amelyik részben a parlament előtt van. A kezdeményezést nem azért tették, hogy a kormány függessze fel a kormányzását, "nem arról szól az ajánlat, hogy kezdjünk elölről mindent", a liberálisok továbbra is érdekeltek a reformok folytatásában, de emellett szükségesnek tartják a párbeszédet - közölte, példaként említve többek között a nyugdíjrendszer átalakítását, amelyben elindultak bizonyos lépések, de mivel ez hosszú távú társadalmi kérdés, ezért a parlamenti vitán túl is kell vele foglalkozni.

Almássy Kornél, az MDF alelnöke úgy nyilatkozott: komolytalannak tartják az SZDSZ kezdeményezését. "Döntse már el végre az SZDSZ, hogy kormánypárt-e vagy ellenzéki párt. Hogyha bármifajta kezdeményezést akar ezekben a témákban, akkor először a MSZP-vel, mint a koalíciós partnerével egyeztessen, hiszen kormánypártiak, vagy pedig a parlamentben nyújtson be törvénymódosítási javaslatot" - mondta az ellenzéki politikus. Arra a kérdésre, hogy az MDF részt venne-e egy ötpárti egyeztetésben, Almássy Kornél elmondta, hogy csak abban az esetben, ha lenne közös, egyeztetett kormánypárti javaslat, ellenkező esetben "kommunikációs színjáték, amiben viszont nem akarunk részt venni".

Varju László szocialista országgyűlési képviselő elmondta: az MSZP és annak frakciója mindig nyitott az értelmes párbeszédre, tehát az oktatás, az egészségügy, vagy a nyugdíjrendszer reformjára vonatkozóan is örömmel vesznek ebben részt, azzal együtt, hogy ennek egy része már a parlament előtt van. Varju László hozzátette: nem csak a pártoknak kell egyeztetni. "Rendkívül fontosnak tartom, hogy az átalakítás folyamata nem csak a pártoknak a magánügye, hanem az egész társadalomnak az ügye" - mondta a szocialista politikus.

Halász Zsuzsa, a KDNP szóvivője szerint elkésett, érthetetlen és cinikus az SZDSZ ötpárti vitára vonatkozó kezdeményezése, hiszen máár folynak a záró  viták a parlamentben azokról a kérdésekről, amelyekben most az SZDSZ párbeszédet javasol - mondta az ellenzéki politikus. Ha az SZDSZ komolyan gondolta volna, hogy valóban itt párbeszédre lenne szükség, akkor azt időben kezdeményezték volna, akkor amikor még lett volna lehetőség beépíteni az ellenzék javaslatait is, amelyeket egyébként az elmúlt időszakban rendre lesöpörtek az asztalról. Ez így "enyhén szólva cinikus" - mondta Halász Zsuzsa.

Arra a szabad demokrata felvetésre pedig, hogy bárki is a felelős az elmúlt időszakban kialakult helyzetért, szükségesnek tartják az együttműködést, Halász Zsuzsa úgy reagált: "mi úgy gondoljuk, hogy igenis firtassuk, hogy mi vezetett idáig, nem lehet új dolgokat építeni és nem lehet békét teremteni mindaddig, amíg a felelősök nem derülnek ki, hogy mi vezetett el odáig, hogy nincsen párbeszéd a két tábor között".