Hamarosan végképp kifulladhat az orosz offenzíva Ukrajnában
Az amerikai elnök éppen akkor puhítja fel álláspontját Moszkvával szemben, amikor lényegesen csökken az orosz fölény a fronton. Ez a véleménye több mint egy tucatnyi nyugati illetékesnek és szakembernek, akiket a Washington Post kérdezett meg.
A legtöbben névtelenül nyilatkoztak a cikkben, de abban teljes volt az egyetértés közöttük, hogy jövőre az oroszok súlyos emberhiánnyal küszködnek és nem lesz elég fegyverük sem. Washington azonban pont most hagy fel a kemény pénzügyi szankciókkal, holott ennél kedvezőbb időpont nem volt a háború kezdete óta, hogy jobb belátásra bírja Putyint,.
Az USA katonai hírszerzése úgy ítéli meg, hogy egyre inkább lelassul az orosz előrenyomulás, miközben a Kreml rengeteg embert és hadfelszerelést veszít. Jó három év alatt legalább 10 ezer harcjármű vált használhatatlanná, benne 3 ezer tankkal, de le kellett írni 250 repülőgépet és helikoptert, valamint 10 hadihajót is.
Az eltelt egy évben a megtámadott ország területének mindössze 0,6%-át sikerült elfoglalni, de úgy, hogy közben naponta 1500 orosz katona halt, illetve sebesült meg. Richard Barrons, a korábbi brit vezérkari főnök elviselhetetlennek minősítette a veszteségeket.
Természetesen Kijevnek is megvannak a maga gondjai, hiszen nincs elég embere és fegyverzete. A háború jelenleg leginkább abból áll, hogy a két fél nagy hatótávolságú rakétákkal és drónokkal mér csapást ellenséges célpontokra. Ám ily módon nem tudnak területet elfoglalni és nem lehet győzelmet aratni.
Egy bennfentes szerint már Trump is belátja, hogy Putyin nem hajlandó fegyverszünetre, mivel azt hiszi, hogy nyerhet. Viszont olyan elemzők, akik aggódnak, hogy az ukránok meddig képesek kitartani, épp ezért fokozott nyomást tartanak szükségesnek Moszkva ellen, az oroszok gyenge pontjaira összpontosítanak.
Merthogy az orosz hadsereg az idén rekord számban mozgósított újoncokat – javarészt pénzzel – de ebből szinte semmi sem látszik az arcvonalon. Az ukránok ugyanis 10 kilométeres mélységben megerősítették a védvonalat, aknákkal, lövészárkokkal, továbbá drónokat is bevetnek – közölte Jack Watling, a RUSI, a brit fegyveres erők kutató intézetének vezető munkatársa.
Mint mondta, az oroszok küzdhetnek ugyan tovább, de egyre inkább nehézfegyverzet nélkül, és ez megszabja, hogy meddig képesek kitartani a jelenlegi harcmodor mellett. Ezért – hacsak nem lesz fegyvernyugvás – a nyáron valószínűleg fokozzák támadásaikat, mert szeretnék áttörni a kimerült ukrán védelmet. Ám alighanem ez lesz számukra az utolsó eshetőség.
Dara Massicot, a Carnegie Oroszország-Eurázsia Központjának szakértője nem tartja elképzelhetőnek, hogy az agresszor teljes egészében meg tudja szállni a négy keleti körzetet. Ehhez egy európai illetékes hozzátette, hogy a Kreml feltehetőleg túlbecsüli a sikereket.
Kimerülnek a régi szovjet készletek, ezért egy sor nyugati elemző úgy látja, hogy most kell ütni a vasat, mert meleg: azaz további szankciókat kell elrendelni és új hadfelszerelést kell küldeni Kijevnek.
Watling úgy nyilatkozott a Washington Postnak, hogy ha az orosz egységek Karácsonyig nem tudják elérni Donyeck határait és a nemzetközi szövetségesek változatlanul kivéreztetik az orosz gazdaságot, akkor Putyin kemény választás elé kerül, mármint hogy mekkora áldozatokra hajlandó a háború folytatására.