Továbbra is megéri befektetni az autóiparba

2 perc

2006.11.22. 07:15

Az autóipari beszállítók annak ellenére is növelni tudták jövedelmezőségüket, hogy kevés olyan ágazat van, amelynek ilyen mértékben romló feltételekkel kellett szembenéznie.

A befektetett tőkére vetített jövedelmezőségi mutató az iparágban 2001 és 2005 között 8,6-ről 11,3 százalékra nőtt. A javulás elsősorban annak köszönhető, hogy a legtöbb cégnek sikerült gyártási kapacitásait fejleszteni, ám egyúttal jelentősen csökkenteni költségeiket. Ugyanakkor a korábbinál szélesebbre nyílt az olló az ágazat „éltanulói” és a rosszabbul teljesítő cégek között: előbbiek profitabilitása már háromszorosa a hátul kullogókénak. Ezek a kulcsmegállapításai annak a tanulmánynak, amelyet a Roland Berger nemzetközi stratégiai tanácsadó cég a Rothschild befektetési bankkal közösen, 350 autóipari beszállító cég pénzügyi és üzleti adatainak elemzésével készített.

A Roland Berger elemzéséből kiderül, hogy az iparági fejlődés jelentős szóródást takar: termékkörtől, vállalatmérettől és a tevékenység területi súlypontjától függően. Amíg például a nyugat-európai cégek 12,6 százalékkal igen jelentős tőkemegtérülést produkáltak, addig Egyesült Államokbeli versenytársaik profitabilitása folyamatosan csökkent, s 2005-re már csak 9,3 százalékot ért el. A japán és dél-koreai cégek ugyanakkor ugrásszerű fejlődést könyvelhettek el.

A vállalati méretre vonatkozó elemzés azt tárta fel, hogy a közepes és nagy méretű vállalatok (500 millió és 10 milliárd euró közötti forgalom) a legjövedelmezőbbek. Ezeknél a cégeknél a tőkére vetített hozam a vizsgált időszakban 12,4 százalékról 15,5 százalékra nőtt. A kisebb méretű (250 millió euró alatt) és a nagyon nagy (10 milliárd euró felett) vállalatok kevésbé teljesítettek jól – mutatóik 8,2 és 10,1 százalék között szóródtak.

Az iparág átlagos teljesítményjavulásából nem mindegyik cég profitált egyformán. Amíg a lista élén álló társaságok éves szinten 10,3 százalékkal növelték forgalmukat, addig a gyengébbek bevételei évente mindössze három százalékkal emelkedtek. A profitokat vizsgálva ugyancsak háromszoros különbséget találunk: a legjobbak tőkebefektetésre vetített jövedelmezőségi mutatói 16,3 százalékot, a legrosszabbaké 5,7 százalékot tettek ki.

A jövőről szólva a Roland Berger és a Rothschild elemzői optimisták. Véleményük szerint a legjelentősebb piacokon az elkövetkező években is jó eséllyel növekszik majd az autógyártás. „Az autógyárak a jövőben márkájuk egyediségének növelése érdekében készek lesznek bizonyos termékekért akár többet is fizetni. Ezenkívül még mindig van lehetőség a költségek csökkentésére és a jövedelmezőség növelésére, például további termelési és összeszerelési kapacitások alacsony költségű országokban történő telepítésével, a tőkeösszetétel és a mérlegstruktúra optimalizálásával.”