A legtöbb bojkott teljes bukás lesz – mit csinálnak jól azok, akik mégis sikerre viszik a sajátjukat?

6 perc

2025.04.16. 09:10

2025.04.16. 10:32

A legnagyobb urakat is lehet büntetni, ha kitartóan nem vásárolunk tőlük – jöttek rá 1880-ban a Charles Boycott ellen tüntető írek. A világ most újra bojkottokkal van tele, ám elég kevés közülük a sikeres. De megvannak a módszerek arra, hogyan lehet győzelemre vinni egy ilyen tiltakozást.

Újra divatba jött a bojkott – veheti észre bárki, aki a gazdasági híreket olvassa. Több kanadai és dán polgár is bojkottot hirdetett az amerikai termékek ellen az USA agresszív politikája miatt, ezt más európaiak is követték, Elon Musk ámokfutását is bojkottal próbálják büntetni sokan, de a horvátok például a boltláncok elleni bojkottal igyekeznek tiltakozni a nagy infláció ellen. Sőt, még mindig tart a 2022-ben az orosz cégek ellen hirdetett bojkott is.

Egy másik közgazdaság
A közgazdaságtan csak akkor unalmas, ha rosszul magyarázzák el – máris sokkal izgalmasabb lesz, ha kiderül, hogyan érinti a mindennapi életünket. Sorozatunkban fontos közgazdasági elméleteket mutatunk be, azt figyelve, miért fontosak ezek mindannyiunk számára. A sorozat korábbi részeit ide kattintva érik el.

Az eredmény felemás. Musknak tényleg fáj, ami történik, az amerikai gazdaságot sokkal inkább az ütheti meg, hogy elveszett az USA üzleti megbízhatóságába vetett hit, a horvát boltokat viszont egyáltalán nem rengette meg a vásárlói tiltakozás. A közgazdasági elméleteket bemutató sorozatunkban most azt nézzük meg: mennyire van esély arra, hogy sikerre vigyenek egy bojkottot, és mit csináltak jól azok, akik ezt tényleg meg tudták tenni?