50 felett is lehet olyan kondija, mint egy 20 évesnek – így érdemes belevágni

9 perc

2025.04.29. 12:00

A sport fizikálisan és mentálisan is felszabadít. Az életkor nem lehet kifogás, soha nem késő belevágni. Czine Szilvia személyi és sportrehabilitációs trénerrel, háromszoros fitnesz világbajnokkal és Szilágyi Mónika medicalfitnesz-szakértővel többek között arról beszélgettünk, miért és hogyan érdemes 50 éves kor felett mozogni – akár sportmúlt nélkül is –, mi a teendő, ha egészségügyi panaszunk van, illetve mire fontos figyelni a táplálkozás és a pihenés terén.

– A sportolás nem nekem való.
– Nincs nekem erre időm.
– Sokba kerül az egészséges élet.
– Nem akarom, hogy mások a bénázásomat nézzék.

Ismerősen csengő mondatok, igaz? Számtalan kifogást lehet arra találni, hogy miért ne sportoljunk és figyeljünk oda az egészségünkre, vagy miért nem olyan lényeges, hogy izmosak legyünk. Pedig az izomzat egyáltalán nem csak az esztétikai kategória, alapvető szükséglet a mindennapokban. Az izmaink teszik lehetővé többek között, hogy mozogjunk, vagy megemeljünk súlyokat, emellett biztosítják az egyenes tartást, fokozzák az anyagcserét és az egészséges immunrendszer részét képezik.

Ez volt a jó hír. A rossz az, hogy 25 éves kor után az izomzatunk és az izomerőnk csökken, ami azzal jár, hogy ahogy öregszünk, úgy megyünk egyre inkább össze. A férfiaknál ráadásul 30 felett évről évre akár egy százalékkal visszaesik a test tesztoszteron- és növekedésihormon-szintje. A probléma azonban ellensúlyozható – célzott edzéssel és aktív mindennapokkal.

Az izmaink energiát használnak a működéshez, ezért a szervezetnek nem érdeke fenntartani azokat, ha nincsenek használatban. Az úgynevezett szarkopénia következményei a teljesítménycsökkenés, a krónikus fájdalom és hosszú távon a fizikai leépülés, ami idősebb korban sokkal nehezebbé teszi az életet. A gyenge izmokkal rendelkező emberek gyakran nehezen tudnak olyan egyszerű feladatokat elvégezni, mint a bevásárlószatyrok cipelése. Az izomerő fenntartása ennélfogva az egyéni szabadság és függetlenség megőrzését is segíti.

AFP / Eric Audras / AltoPress / PhotoAlto via AFP

Úgy érzi, hogy már elkésett? Ne csüggedjen: sportolni mindig érdemes, akár 50 éves kor felett is, mert nagyon sok betegséget meg lehet vele előzni, és nemcsak fizikálisan, de mentálisan is építő hatása van. A kérdés a hogyan. Hogy minden fontos kérdésre válaszoljunk, szakértők segítségét kértük: Czine Szilvia személyi és sportrehabilitációs trénerrel, háromszoros fitneszvilágbajnokkal, valamint Szilágyi Mónika medicalfitnesz-szakértővel beszélgettünk.