OÉT: Napirenden a románok és bolgárok munkavállalása

1 perc

2006.11.30. 08:29

Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteken foglalkozik az Európai Unió két új tagországából, Romániából és Bulgáriából érkező állampolgárok magyarországi munkavállalásával.

A Szociális és Munkaügyi Minisztériumban készített szakmai javaslat úgy véli, hogy Románia és Bulgária Európai Unióhoz csatlakozását követően, 2007-ben és 2008-ban Magyarország még ne biztosítson teljesen szabad munkavállalást e két állam munkavállalóinak, viszont könnyítse meg a munkavállalási engedélyek kiadását azokban a szakmákban és területeken, ahol nincs elegendő magyarországi munkaerő.

A szabályozás kialakításakor mérlegelni kell, hogy az egyenlő bánásmód elve miatt mindazt a munkavállalási lehetőséget, amit a román állampolgároknak biztosít Magyarország, azt a bolgár munkavállalóknak is garantálni kell.

A javaslat megjegyzi, hogy a két ország európai uniós belépéséig a régebbi tagországoknak - közöttük Magyarországnak - először csak a 2007-es és 2008-as években alkalmazott szabályozásról kell határozni.

A szabad munkavállalás biztosítására hét éves átmeneti időszak áll a régi tagországok rendelkezésére. Ezt az elvet alkalmazták a korábbi bővítést követően a Magyarországgal együtt belépő országok állampolgáraira is. Az első két évet követően több ország a második, három éves szakaszban is fenntartotta a munkaerőpiac teljes korlátozását. Így például Ausztriában, Németországban csak munkavállalási engedéllyel vállalhatnak munkát a korábbi belépő országok állampolgárai.

Az első két éves korlátozást nem kell külön indokolni, a második, hároméves korlátozási időszaknál már szükséges magyarázat, a harmadik ismét két éves korlátozási időszak pedig csak különösen indokolt esetben tartható fenn.

A szakmai javaslat szerint fontos lenne egy kötelező regisztrációs rendszerrel követni a tényleges munkavállalást. A munkáltatóknak ezek szerint kötelező lenne minden külföldi foglalkoztatását bejelenteni. Ez a módszer a szabadabb munkavállalási feltételek esetén is lehetőséget adna a munkaerőpiaci feszültségek mérséklésére.

A könnyebb munkavállalást biztosító szakmák, területek listáját a magyar munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek is rendszeresen véleményezhetik majd a javaslat szerint.

A román és bolgár munkavállalókra is vonatkoznak 2007-től az európai uniós szabályok. Ezek szerint a korábban számukra biztosított munkavállalási lehetőségek szintjéből nem lehet visszalépni. A nem európai unióból érkező munkavállalókhoz képest előnyben kell részesíteni a közösség tagországainak állampolgárait.