Ján Slota kibukott a polgármesteri székből

2 perc

2006.12.03. 10:59

Ján Slota, Zsolna (Zilina) eddigi polgármestere megbukott az önkormányzati választáson.

A kormánykoalícióhoz tartozó Szlovák Nemzeti Párt (SNS) magyarellenes kirohanásairól elhíresült elnöke tizenhat éven át volt a város polgármestere. A választás előtt még határozott önbizalommal nyilatkozott arról, hogy nincs olyan ellenfele, aki le tudná őt győzni. Mint Slota előre jelezte a szombaton lezajlott önkormányzati választások alatt magánrepülőgépével készült körözni Zsolna fölött. Ennek ellenére a három ellenfele közül az egyik, az ellenzéki pártok támogatását elvező Ivan Harman a magabiztos Ján Slotát "lekörözte."

Az alacsony részvétellel lezajlott önkormányzati választások legfeltűnőbb fejleményének egyértelműen Ján Slota bukása számít. 

Jól szerepeltek a Magyar Koalíció jelöltjei

Jelentős veszteségek nélkül őrizte meg eddigi önkormányzati pozícióit a szombaton lezajlott szlovákiai önkormányzati választásokon a Magyar Koalíció Pártja (MKP). "Most, amikor a Fico-kormány 'mindent tarol', ez igen jó eredmény" - mondta Bugár Béla, a párt elnöke.

Az MKP nem hivatalos összesítése szerint 217 helységnek ismét magyar nemzetiségű polgármesterelesz. Az előző ciklusban 16-tal volt több. Eddig a pártnak az önkormányzatok testületeiben 2050 képviselője volt, a következő időszakban 111-el lesz kevesebb, de tudni kell, hogy a mostani választásokon sok önkormányzat eleve "karcsúsította" képviselőtestületét.

"Nem tagadom: nagyobb veszteségre számítottunk, mert miután ellenzéki pozícióba kerültünk, a kormánypártok, elsősorban a Robert Fico vezette Smer erőteljesen igyekezett teret nyerni a nemzetiségileg vegyesen lakott területeken" - fogalmazott Bugár, és emlékeztetett arra, hogy sok helyen nem az MKP színeiben, hanem függetlenként indult magyar nemzetiségű politikus lesz a polgármester. 

A vasárnap délelőtti részeredmények nagyon alacsony, valamivel harminc százalék fölötti részvételi arányt körvonalaznak, egyszersmind azonban azt is jelzik, hogy a vegyesen lakott járásokban az országos átlagnál jóval nagyobb volt a részvételi arány. 

Bugár szerint ez nem csak a magyar polgármesterek jó kampányának és korábban megszerzett hitelének bizonyítéka, de azt is jelzi, hogy a magyar választók nagyobbik fele tudatosította: "Önkormányzati szinten a térvesztés súlyos érvágást jelentett volna." 

A nagyobb, döntően magyar többségű városokban, így Dunaszerdahelyen, Révkomáromban, Somorján, Szepsiben és Tornalján az MKP jelöltje győzött, döntően azok, akik az előző ciklusban is a polgármesteri székben ültek. A hivatalos eredményeket az Országos Választási Bizottság várhatóan vasárnap délután hirdeti ki.