Veszélybe kerülhet a HIV-ellátás a Szent László Kórházban
Veszélybe kerülhet a HIV-fertőzöttek ellátása, mert a betegek kezelésére kijelölt Szent László Kórház valószínűleg nem kerül fel a kiemelt intézmények listájára, így csak reménykedni lehet abban, hogy a kórház a jövőben is megkapja a jelenlegi mértékű támogatást - nyilatkozta Radnai Zoltán, az intézmény főigazgatója.
"Ha több pénz nem kerül az ellátórendszerbe, márpedig ez nem valószínű, és a súlyponti kórházak megnövekedett feladata okán a finanszírozás átcsoportosodik, eltolódik a súlyponti kórházak felé, akkor a nem súlyponti kórházakban az ellátás bármilyen formája teljességgel lehetetlenné válik" - hangsúlyozta Radnai Zoltán, a Szent László kórház főigazgatója.
A Szent László Kórházat 1986-ban jelölték ki a HIV/AIDS betegek ellátására és gondozására, ez az egyetlen intézmény, amely országos szinten foglalkozik az ilyen betegekkel. A magyarországi HIV/AIDS betegeket tömörítő PLUSS Egyesület közleményében kiemelt státuszt sürgetett a kórháznak.
A tervek szerint 39 kiemelt kórház lesz az országban. Az egyebek mellett ezt előíró egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló törvényjavaslatról hétfőn szavaz az Országgyűlés. A jogszabály-tervezet szerint négy szintje lesz az ellátásnak. Az első szint a kiemelt kórházaké, amelyekben a súlyos, a speciális vagy a ritka betegségeket kezelik. A területi kórházak az ellátás második szintje, itt végeznék a rutinműtétek nagy részét. A területi egészségügyi központok az ellátás harmadik szintje, ezek biztosítják a járóbeteg szakellátást a betegek húsz kilométeres körzetében. A negyedik szint az alapellátás, vagyis a háziorvos.