Ingatlantrendek 2007-ben

4 perc

2006.12.28. 10:15

Míg a luxus- és „kommersz” ingatlanok forgalmazói hosszú távra rendezkednek be, a befektetési piac szereplői alig várják az újabb projekteket. Mi várható jövőre a kereskedelmi és a befektetési ingatlanok piacán? Dübörög-e tovább az irodapiac?

Az idei évben direkt módon, nem ritkán pedig nemzetközi franchise partnereiken keresztül újabb nemzetközi brandek (Aldi, Louis Vuitton, Schlecker, Mevida, L'Occitane és Tally Weijl) jelentek meg Magyarországon. Ez a trend jövőre is folytatódik, várhatóan feltűnik nálunk a Burburry, a Gucci, a Top Shop, a Guess Jeans, a Clair's, a Body Shop, a Starbuck's és a Haagen Daz – említ néhány példát Csörgő Anita, a Colliers International Ingatlanügynökség Retail & Sales divíziójának vezetője. A nagy mozgás ugyanakkor megtévesztő, hiszen nem a jelenlegi piaci helyzetet tükrözi: a bérlők hosszú távra, 10-20 évre terveznek, és igyekeznek elfoglalni a jó pozíciókat.

A budapesti kiskereskedelmi ingatlanok bérleti díjai gyors ütemben zárkóznak fel a nyugat-európai árszínvonalhoz. A megújuló divatsétányok megürülő kereskedelmi ingatlanjainak friss bérlői az elődökhöz képest akár kétszeres bérleti díiat is fizethetnek. A nagynevű luxusmárkák a húszéves bérleti időszak első 3-5 évben veszteséggel kalkulálnak, befektetésüket csak a következő 10 évben tervezik visszanyerni, igazi nyereséget pedig csak újabb 10 év elteltével remélnek. Éppen ezért gyakori a lépcsős bérleti díj, amely alacsonyabb összegről indul, és csak a harmadik vagy ötödik évben éri el a végső összeget.

Költözködő üzletek

Az eddigi piaci mozgásokból arra lehet következtetni, hogy a luxusüzletek inkább az Andrássy utat preferálják, a „kommersz” nemzetközi márkák pedig a Váci utcában, vagy annak környékén keresik helyüket. Ez utóbbiak megnyerésére természetesen a plázák is ringbe szállnak. Az Andrássy út bérleti díjai az idei évben 60 euró/négyzetméter/hó körül alakultak, de 100 eurós havi négyzetméterár körül is kötöttek üzleteket.

A Váci utca havi bérleti díjai négyzetméterenként 100–120 euró körül alakultak, míg a körúti üzlethelyiségeket havi 20-25 eurós négyzetméteráron lehetett bérelni. Csörgő Anita szerint a meglóduló bérleti díjak miatt a különböző szolgáltatók, bankok, utazási irodák, szépségszalonok és bútorüzletek a megfizethetőbb mellékutcákba helyezik át székhelyüket.

Kicsi a kínálat? (Oldaltörés)

A Colliers számításai szerint a jövő évben az ideihez hasonló, összességében 1 milliárd eurós értékesítés várható a befektetési ingatlanok piacán. E szegmensnek ugyanakkor megvan a maga „szépséghibája”, nevezetesen a kínálat jelentette növekedési korlát – hívja fel a figyelmet Jakab Zsolt, a Colliers International ingatlanbefektetési tanácsadója.

Míg Lengyelországban egy 50-60 ezer négyzetméteres irodaház átadása nem megy ritkaságszámba, addig nálunk a 28 ezer négyzetméteres Aréna Corner már a „nehézsúlyú” kategóriába tartozik. Ez a piac éppen ezért – szemben más kereskedelmi ingatlanok, például a bevásárlóközpontok piacával – korántsem érte el a telítettséget. Befektetési oldalról ráadásul éppen a termékhiány szab határt a piac további fejlődésének. A Colliers jövőre ettől függetlenül jó eredményt vár, hiszen mintegy 150 ezer négyzetméter irodaingatlan átadása várható.

A jövedelemtermelő befektetési ingatlanok közül a bevásárlóközpontok piaca vidék felé tolódik. Míg az egyre divatosabb városszéli „strip mall“-ek, például a Buy-Way terjedése a kockázatviselési kedv növekedését jelzi (már a 9-10 ezer lakosú településeken is terjed ez a kereskedelmi forma), addig az irodának szánt épületek eladása szinte kizárólag a fővárosra koncentrálódik. Vidéken inkább a meglevő ipari létesítmények és más épületek fejlesztése, újrahasznosítása lesz jellemző.

Lesben álló befektetők

Stabil slágerterületek

Az ingatlanfejlesztők a jelenleg kedvelt építési területek szűkülése miatt felfedezték a IX., és a XI. kerületet is, de figyelnek a 3-as és a 4-es metró vonalára, a Csepel-szigetre, a Keleti pályaudvar környékére, valamint a repülőtér közelsége miatt az Üllői út egyes szakaszaira is. Budán, a Déli pályaudvar környékén is vannak még kiaknázatlan lehetőségek. A szakemberek 2007-ben mintegy 150 ezer négyzetméter irodaingatlan átadására számítanak. 2006-ban az „A“ kategóriás irodák havi bérleti díjai négyzetméterenként 16-17 euró körül alakultak, esetenként pedig elérték a 17-20 eurót.

A befektetési piac adatai arra utalnak, hogy a különböző befektetési alapok alig várják, hogy új termékek, irodaházak, bevásárlóközpontok, raktárok és hotelek kerüljelek a piacra. A befektetők sokszor már előre lecsapnak a még el sem készült kereskedelmi ingatlanokra, azaz a vásárlás időről-időre átugorja az értéknövelés egy fontos lépcsőjét, a bérlők felé történő értékesítést.

A magyar piacon jelen lévő befektetők nagy része, több mint 80 százaléka külföldi, a magyar alapok pedig egyéni befektetőkből tevődnek össze. Ezen a piacon a négy banki főszereplő, az OTP, a Raiffeisen, az ERSTE, valamint az Európa Bank mindössze 160 milliárd forintnyi ingatlanvagyonnal rendelkezik. A termékhiányt az is jelzi, hogy portfoliójuk alig 30-40 százalékát tudják csak reális áron vásárolható ingatlanokkal feltölteni, szemben a külföldön tapasztalható 70-80 százalék körüli aránnyal.

Bár Budapesten a rendszerváltás óta évente átlagosan több mint 100 ezer négyzetméternyi iroda épült, még mindig messze le vagyunk maradva a hasonló méretű városok versenyében. Vajda Tibor, a Colliers International irodaüzletágának társigazgatója úgy véli, hogy az elmúlt 15 évben épült 1,5-2 millió négyzetméternyi irodaterület akár a duplájára is növekedhet a piaci igények fejlődésével.

Az ingatlanfejlesztők jelenleg jó eséllyel, még a bérlők beköltözése előtt, akár a tervezőasztalon vagy a kivitelezési szakaszban találhatnak vevőt. Különösen igaz ez a főváros budai oldalára, ahol a nemrég átadott irodaházakat igen könnyen bérbe tudták adni – az ügynökségek az átadástól számított 6 hónapon belül átlagosan 80 százalékos telítettséget értek el. Ez az arány Magyarországon jelenleg átlagosnak tekinthető, de a nyugat-európai városokhoz képest még legalább 10 százalékos a lemaradás.