Kész Hamász-kormány

2 perc

2006.03.21. 22:00

Jó egy héttel az izraeli választás előtt összeállt a Hamász kormánya, amelyet azonban a palesztin iszlamista szervezet...

Jó egy héttel az izraeli választás előtt összeállt a Hamász kormánya, amelyet azonban a palesztin iszlamista szervezet vasárnap hiába terjesztett Mahmúd Abbász elnök elé. A Hamász meglepetésére ugyanis Abbász közölte, a listát először megmutatja a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) végrehajtó bizottságának, amelynek összehívását e hét elejére tervezte. A palesztin elnöknek azonban aligha marad más választása, mint kinevezni az Iszmail Hanije vezette kormányt, ha nem akar kétfrontos harcot vívni. Abbász ugyanis egyre inkább szembekerül az általa vezetett és a választást elvesztett Fatahhal, amelynek több vezetője a múlt pénteken megint lemondásra szólította fel őt. Egyúttal arra, hogy oszlassa fel a Palesztin Hatóságot - vagyis az autonómia vezetését -, és a megszállt területek irányítását adja vissza Izraelnek, tiltakozásul a zsidó állam egyoldalú lépéseivel szemben.

A Hamász elszigetelésére irányuló amerikai és izraeli erőfeszítések első sikereként ugyanakkor egyetlen palesztin frakció sem csatlakozott a mozgalom által alakított kormányhoz. A 24 fős kabinetben 19 posztot töltenek be a Hamász vezető tagjai, a keményvonalas Mahmúd Zahár lesz a külügyminiszter, de a kormányfőhöz hasonlóan pragmatistának tartott Nasszer al-Saer irányítja majd a belügyi tárcát. Az öt független közül az egyik keresztény, míg a kabinetnek van egy nő tagja is. A Hamász - sem az izraeli követeléseknek, sem Abbász elvárásának megfelelően - eddig nem volt hajlandó elismerni Izraelt, lemondani az erőszakról, és elfogadni a Palesztin Hatóság által a zsidó állammal eddig kötött szerződéseket. A mozgalom programtervezete ugyanakkor úgy fogalmaz, a kormány felelősséggel és oly módon kezeli az eddig aláírt megállapodásokat, hogy védelmezze a palesztin nép érdekeit és jogait. A tervezet ugyanakkor a palesztin nép jogának tartja a mindenféle eszközzel folytatott ellenállást is a megszállás megszüntetése érdekében. A szöveg szerint, ha a megszálló hatalom komoly ajánlatot tesz a palesztin nép jogainak garantálására, az 1967-es határokig történő visszavonulásra, akkor lehetséges a tárgyalás. A tervezet szerint nem lehet engedmény tárgya a palesztin menekültek visszatérési jogának elismerése.

Miközben egyes források szerint a zsidó állam és a Hamász között már folyik valamiféle titkos alkudozás, ahogy Izraelt, egyelőre az új Palesztin Hatóságot is a belső ügyek kötik majd le. Az új palesztin kormány első számú feladata lesz a tönk szélén álló költségvetés forrásainak biztosítása. Az európai és amerikai segélyek, illetve az izraeli adó-visszatérítések leállításával ugyanis a palesztin büdzsé már márciusban összeomolhat. A Hamász előtt álló másik próbatétel pedig a Gázai övezetben a tavalyi izraeli kivonulás után eluralkodott káosz és törvénytelenség megfékezése. Miközben a Gázai övezet és Izrael határán lévő átkelők gyakori zárva tartása miatt elfogynak a készletek az alapvető élelmiszerekből, hétfőn az övezet több részén hónapok óta a legsúlyosabb fegyveres harcok törtek ki.