Visegrádi késlekedők

2 perc

2006.08.22. 22:00

Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban is bizonytalannak tűnik az euró bevezetésének időpontja.

Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban is bizonytalannak tűnik az euró bevezetésének időpontja. Az utóbbi fél évben mindhárom országban kialakult bizonytalan belpolitikai helyzet, az euroszkeptikus pártok kormányzati szerepvállalása és a költségvetési deficit leszorítását célzó közös akarat hiánya komoly akadályt jelent a csatlakozási szerződésekben határidő nélkül, ám kötelezettségként szereplő cél elérésében. A pénzcserére Szlovákia és Csehország tűzött ki dátumot, az előbbi 2009-et, az utóbbi 2010-et, Lengyelország azonban máig nyitva hagyta a kérdést, és nem kötelezte el magát konkrét időpont mellett.

A Reuters brit hírügynökség által 29 nyugati közgazdász körében a napokban végzett felmérés is az euróbevezetés csúszását jósolja, amit a költségvetési deficitek leszorítása körüli bizonytalansággal indokolnak. Szlovákiában 2010-re, a másik két országban az optimista változat 2013-ra, a pesszimista pedig 2015-re jövendöli a pénzcserét. A most készülő jövő évi büdzsétervezetek is a késlekedéssel szembeni félelmekről tanúskodnak.

Stanislaw Kluza lengyel pénzügyminiszter augusztusban azt kérte az Európai Bizottságtól, újabb 3 évvel hosszabbítsa meg azt az eredetileg 2007-ig érvényes lehetőséget, hogy az államháztartási hiányból le lehet vonni a nyugdíjreform költségeit. Az utóbbi években a maastrichti kritériumok teljesítésének terén sokat javító Varsóval szemben a májusban hatalomra jutott szélsőséges, populista koalíció miatt merültek fel kétségek. Nem alaptalanul: bár a Törvény és Igazságosság (PiS) párt által delegált pénzügyminiszter kitart amellett, hogy a 2007-es büdzsé hiánya alacsonyabb lesz a GDP 3 százalékánál, egyre nagyobb a nyomás a szociális célú költségnövelésre. A populista Önvédelem párt elnöke, Andrzej Lepper kedden ismét a koalíció felmondásával fenyegette meg Jaroslaw Kaczynski kormányfőt, ha nem enged a fiskális szigorból.

Hasonló aggodalmak az augusztus elején bizalmat kapott új, populista és szélsőséges pártokból álló szlovák kormánnyal szemben is megfogalmazódtak. Pedig a júniusi választások előtt a Dzurinda-kabinet előző négyévi kemény megszorításai láttán a szakértők egyetértettek abban, hogy a konvergenciaprogramban vállaltak betarthatók. A félelmeket a 2009-es euróbevezetéshez ragaszkodó Robert Fico kormányfő a napokban megpróbálta ismét eloszlatni. A jövő évi költségvetésről kijelentette, nem enged a hiány 3 százalék alá szorításából. Az eddig kiszivárgott hírek szerint a 2007-es büdzsétervezet első változatában még nem számolnak a kampányban ígért alacsonyabb áfakulccsal, a milliomosadóval és a monopóliumok különadójával, ám nem kétséges, hogy végül ezek is a parlament elé kerülnek. Pozsony mindenesetre a dübörgő gazdaságnak köszönhetően az ideinél magasabb adóbevételekre számít, ami javítja a költségvetés pozícióit.

Kissé kaotikus a helyzet a júniusi választások óta a politikai patthelyzettől szabadulni képtelen Csehországban: a leköszönő pénzügyminiszter, Bohuslav Sobotka a jövő évi büdzsé tervezetében a tavalyinál nagyobb hiánnyal számol, ám azt állítja, hogy még sincs veszélyben az euróbevezetés. Helyettese, Eduard Janota azonban elismerte, hogy radikális költségcsökkentés nélkül 2007-ben a maastrichti kritériumot meghaladó deficit várható, ami viszont kitolhatja a pénzcserét. Úgy tűnik, a hatalomra esélyes két nagy párt egyike sem kívánja siettetni a dolgot. Jirí Paroubek, a távozó szociáldemokrata kormányfő leszögezte: ha a szociális kiadásokon - a nyugdíjakon, a gyesen vagy az állami alkalmazottak fizetésén kellene spórolni, jobb lenne a halasztás. Hasonló értelemben nyilatkozott legfőbb riválisa, a kormányzásra készülő jobboldali Polgári Demokrata Párt (ODS) pénzügyminiszter-jelöltje, Vlastimil Tlusty is, mondván, az eurót akkor kell bevezetni, ha megérik rá a helyzet.