Futballklubok értéke
Hamarosan francia fociklubok részvényeiből is válogathatnak a befektetők, a párizsi kormány ugyanis az év végére ígéri a csapatok tőzsdei megjelenésének szabályozását. Az EU nyomására a francia kormány az év elején törölte el a labdarúgóklubok tőzsdére vitelét tiltó törvényt.
HVG |
A Bloomberg amerikai hírügynökség 2000-ben hozta létre a tőzsdén jegyzett európai fociklubok részvényeiből képzett indexet, amely azóta 27 százalékot veszített az értékéből. Igaz, az idei jó évnek mondható, az index az első kilenc hónapban 13 százalékkal erősödött.
A klubok közt nagy a szóródás: a legnagyobb árfolyam-emelkedést a dán FC Koppenhága érte el, elsősorban azért, mert az idén története során először bejutott a Bajnokok Ligájába. Két neves angol fociklubot viszont kivezettek a tőzsdéről: a Roman Abramovics orosz milliárdos által felvásárolt Chelsea-t 2003-ban, az amerikai Malcom Glazer pénzember által megszerzett Manchester Unitedet pedig tavaly.
Kockázatos befektetés egyébként a fociklubrészvény, az indexben szereplő papírok közül csak háromnak emelkedett az árfolyama a tőzsdei megjelenéskor mérthez képest. A német Borussia Dortmundé például az utóbbi hat évben a harmadára, az olasz Juventusé pedig öt év alatt a felére zsugorodott.