Bukarest kontra OMV

2 perc

2006.12.12. 22:00

Sorozatos őrizetbe vételek zajlottak november végén Bukarestben.

Sorozatos őrizetbe vételek zajlottak november végén Bukarestben. Az államügyészség olyan egykori banki, illetve minisztériumi tisztviselők előállítását rendelte el, akik részt vettek a román olajipar, a gáz- és áramelosztási rendszer magánosításában. Közreműködtek abban is, hogy a román Petrom olajipari óriásvállalat 51 százaléka 2004-ben az osztrák OMV ásványolaj-ipari cég tulajdonába került. Az ügyészség szerint a vádlottak titkos privatizációs dokumentumokat juttattak el szervezett bűnözőkhöz, illetve külföldi energiacégekhez, megkönnyítve számukra felvásárlási ajánlatuk elkészítését.

Traian Basescu államfő általában is felülvizsgáltatná az energiaszektorban végbement kiárusítást. Hátrányosnak tartja ugyanis Románia számára a német E.On Energie és E.On Ruhrgas, a cseh CEZ, az olasz ENEL, a francia Gaz de France bevásárlásait. A legnagyobb szálka a szemében azonban az OMV. Az osztrák cég a Petromon keresztül - amely 41 százalékban a román állam, 2-ben az EBRD, 6-ban pedig kisbefektetők tulajdona - hozzájutott a román gázmezők 30 százalékához. Basescu az OMV-t tartja felelősnek a romániai gázárak novemberi, az energiaelosztókra is ráerőszakolt 20 százalékos emelkedéséért.

Különösen azon háborodott fel Basescu, hogy a gázáremeléssel egy időben bejelentették: a Petrom nyeresége az év első kilenc hónapjában 42 százalékkal nőtt. Az államfő követelte, hogy az osztrák cég hozza nyilvánosságra privatizációs szerződését, és tegyen hasonlóan a többi energiavállalat is. Az OMV a minap hozzá is járult, hogy az 5 ezer oldalas megállapodást a román gazdasági és kereskedelmi minisztérium felrakja az internetre, ahol a Gaz de France kivételével immár a többi cég szerződése is megtalálható.

Az osztrák-román megállapodás révén az OMV - egyes elemzők szerint - komoly előnyökhöz jutott. A szerződés minden utólagos adófizetéstől mentesítette a Petromot, a román államra hárítva mindazon költségeket is, amelyek a környezeti károkból következnének. A bukaresti parlament által ratifikált megállapodás 2015-ig garanciát nyújt az energiacégnek az adóemeléssel szemben, a 1,5 milliárd eurós vételár erejéig ugyanis az állam átvállalja a jelenleg 16 százalékos vállalati adó addig esetleg bekövetkező emelésének a terheit is. Nem ír elő a szerződés a cég számára romániai ellátási kötelezettséget válság esetére, szabad kezet ad viszont az árszabásban.

Basescu a szerződés felülvizsgálatát sürgeti, s a minap azzal riogatta a román közvéleményt, hogy az OMV hamarosan a Gazprom ellenőrzése alá kerül, mivel az orosz cég nagy sebességgel vásárolja fel a tőzsdén a pillanatnyilag olcsó OMV-részvényeket, amit persze az osztrákok cáfolnak. Eközben a Gazprom ausztriai és olaszországi expanziós terveket emleget. Basescu mindenesetre annyit elért, hogy az OMV jelezte: hajlandó finanszírozni egy szociális alapot, amelyből kompenzálnák a lakossági gáz árának emelését.