Európa földgáz-ellátása 2007-ben is folyamatos marad

1 perc

2007.01.01. 07:18

Két perccel az óév vége előtt Oroszország és Belarusz megállapodott az orosz földgáz importáráról, így 2007-ben folyamatos marad Európa ellátása. Az egyezség értelmében Minszk az idén az eddigi 48 dollár helyett 100 dollárt fizet ezer köbméterért.

Európai gázvezeték-rendszer. Nincs akadálya
© BBC
Moszkva és Minszk átfogó egyezsége értelmében az orosz gázipari monopólium, a Gazprom 2,5 milliárd dollárért megveszi a belorusz gázhálózat a Beltranszgaz ötven százalékát, s a vételárat négy év alatt fizeti ki. A gázáremeléssel együtt kétszeresére emelkedett a Belaruszon áthaladó, Európának – elsősorban Lengyelországnak és Németországnak – szánt orosz gáz tranzitára: a Gazprom 100 kilométerenként és ezer köbméterenként az eddigi 45 cent helyett egy dollárt fizet. Belaruszon keresztül mintegy 30 milliárd köbméter gáz jut Európába.

A Gazprom és Minszk tárgyalásai márciusban kezdődtek, az oroszok eleinte ezer köbméterenként 200 dollárt akartak kapni. A mostani megállapodás értelmében Minszk évről-évre többet fizet majd a gázimportért, és 2011-re a Belarusznak szállított gáz ára eléri majd az európai szintet.

Az utolsó pillanatban elért orosz-belarusz egyezség azt jelenti, hogy 2007 elején nem alakul ki a 2006-os ukrán-orosz gázár háborúhoz hasonló gázválság. Akkor, 2006. januárjának első napjaiban jelentősen csökkent az Európába érkezett gáz mennyisége: miután Moszkva nem állapodott meg Kijevvel a gázárról, s ezért a Gazprom nem táplálta be a vezetékekbe az Ukrajna által vásárolni akart gázt, az ukránok a tranzitszállítmányok megcsapolásával teremtették elő a szükséges energiahordozót. Az ukrajnai és belorusz helyzet között egyébként az az alapvető különbség, hogy míg Ukrajnában helyi tulajdonban vannak az export gázvezetékek, a Belaruszon áthaladó nemzetközi vezeték, a Jamal-Európa a Gazpromé, s az oroszok még a vezeték alatt lévő földet is megvették.

A tavalyi gázválságból egyébként a Gazprom is tanult: miután az orosz monopólium kilátásba helyezte, hogy január elsején beszünteti a belorusz gázexportot, a cég teljes egészében feltöltötte külföldi gáztározóit, és megszervezte, hogy az Oroszországgal nem érintkező kalinyingrádi exklávéba – amely Belaruszon keresztül kap általában gázt – kerülő úton, Litvánián át jusson el a szénhidrogén.

Németh András, Moszkva