Még most is titkosak a madárinfluenza-vizsgálatok eredményei

1 perc

2007.01.04. 14:03

Amíg egy évvel ezelőtt még senki sem merte volna megkérdőjelezni a madárinfluenza romániai pusztításait, az utóbbi időben egyre többen teszik fel a kérdést, valóban, akkora méretű volt-e a járvány, hogy a mezőgazdasági tárca 40 millió eurónyi lejt kellett elköltsön a védekezésre, további 30 milliót megelőzésre, szükség volt-e több mint egy millió szárnyas elpusztítására.

Az ügy már csak azért is furcsa, mert az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hivatal (ANSVASA) honlapján, az elvégzett több százból, a mai napig mindössze hét laborvizsgálat eredménye olvasható, miközben hivatalosan 123 településen találtak H5N1-gyel fertőzött beteg álatokat, létesítettek karantént. A Ziua nevű országos napilap mai számában olvasható, hogy a szerkesztőség írásban kérte az ANSVSA-tól, mutassa meg a többi vizsgálati eredményt is, azok valóban pozitívak voltak-e, ám a hivatal megtagadta, mondván, a tavaly lemondott Gheorghe Flutur mezőgazdasági miniszter az összest titkosította.

A helyzetet tovább homályosítja, hogy amikor 2006. április 28-án a feketehalmi (Brassó megye) farmon pusztulni kezdtek a pulykák, a megyei állategészségügy megállapította, az állatok megfulladtak. Május 13-án azonban Bukarestből átirat érkezett, hogy a pulykák H5N1 vírusban pusztultak el, és a farm tulajdonosai ezért ásták el a szárnyasokat, néhányukat 20 napra le is tartóztatták. Egyikük, Florin Macovei a mai napig pereskedik a román állammal, és kártérítést követel, mert szerinte nem volt bizonyított a madárinfluenza jelenléte.

A Ziua figyelmeztet, hogy a mesterségesen keltett hisztéria leple alatt pályáztatás nélkül, addig ismeretlen cégecskéket bíztak meg a későbbi fertőtlenítéssel, oltásokkal, amelyek hatástalan „vízzel” spriccelték a gépkocsikat az utakon. A lap szerint, mellettük azok a cégek is kaszáltak, amelyek vámmentesen hozhattak be az Egyesült Államokból több ezer tonna csirkecombot.