Visszaforgatják a szennyvizet a BMW-gyárban

1 perc

2007.02.01. 06:52

Mérföldkőnek számít a környezetvédelmi megoldások alkalmazásában a BMW steyri motorgyárának technológiájában alkalmazott új vízfelhasználási és szennyvízkezelési koncepció. Az eredmény: 2006 végén az üzemi szennyvíz csatornahálózati csatlakozását el is zárták, s a jövőben évente mintegy 30 millió liter vizet takarítanak meg.

© BMW
A víz a gyártási folyamatok során elsősorban az esztergálási és marási műveletek hűtőközegéül szolgáló emulziós oldatokhoz, valamint hengerfejek, forgattyúházak, főtengelyek és hajtókarok megmunkálása során mosó- és öblítő anyagként szükséges. A víz természetesen a BMW összes motorjának mintegy 60 százalékát készítő steyri gyár gépsorain is nélkülözhetetlen, ám a megfelelő technológia segítségével újrahasznosítható. Az üzemben már 2003-ban új, nanoszűrős szennyvízkezelési eljárást vezettek be.

Az ultraszűrők és nanoszűrők, a fordított ozmózis és különböző párologtató berendezések kombinációja alkalmazásával a szennyvíz értékes, a gyártási folyamatban ismét hasznosítható vízzé alakítható – mégpedig tisztán fizikai eljárásokkal, azaz vegyszerek használata nélkül. A szennyvíz feldolgozása során három fázison esik át. Elsőként ultraszűrési módszerrel az olajmaradványoktól, majd nanoszűrők segítségével a nehézfémektől és a kevéssé illékony lipofil anyagoktól – felületaktív anyagok, például tenzidek – tisztítják meg. Végül a feldolgozás harmadik fázisában a vízből a fordított ozmózis módszerével az oldott sókat és a rövidláncú szerves vegyületeket távolítják el.

A BMW-csoport e technológiák fejlesztésébe az elmúlt három év során mintegy 1,5 millió eurót invesztált. Ezzel a bajor konszern legnagyobb motorgyártó üzemében évente összesen 30 millió liter víz takarítható meg, ami nagyjából egy 750 lakosú helység éves vízfogyasztásának felel meg. A BMW steyri motorgyára e módszerrel nemcsak a környezetet óvja, hanem jelentős mértékű csatornadíjat is megtakarít.