A szakképző iskolák bezárása ellen demonstráltak a fővárosban

1 perc

2007.02.14. 15:25

A budapesti szakképző intézmények tervezett átszervezése, illetve bezárása ellen a szervezők becslése szerint mintegy háromezren demonstráltak a fővárosi önkormányzat épülete előtt.

A három pedagógus szakszervezet 12 pontból álló közös petíciót adott át John Emesének, a fővárosi oktatási bizottság szabad demokrata alelnökének, amelyben követelik, hogy szakmai és ne költséghatékonysági alapon szülessenek a közoktatást érintő döntések, készüljön megvalósíthatósági tanulmány az iskolákkal kapcsolatos döntés előtt, s történjen valódi egyeztetés az érdekvédelmi szervezetekkel.

A demonstrálók az általuk törvénytelennek tekintett iskolabezárások azonnali leállítását is követelték. A szülők, pedagógusok és diákok magasba emelt transzparensein többek között az állt: "Feladott iskola, feladott jövő", "Bűnösök közt cinkos, aki néma", s az egyik táblán - utalva az egyik átszervezendő intézmény, a Kvassay Jenő Műszaki Szakközépiskola képzési profiljára - az "Így nem lesz több hídember" felirat volt olvasható.

Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke azt mondta, hogy a tervezett intézkedések következtében nagy múltú iskolák szűnhetnek meg, nevelőtestületek munkája válhat semmivé, s ezer pedagógus veszítheti el állását szeptembertől.

Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet alelnöke arról beszélt, hogy több mint egymilliárd forintot vonnának ki a rendszerből, s az iskolák bezárása után az ingatlanokat a tervek szerint értékesítenék.

A tüntetésen felszólalt Pécsi Ágnes, a Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskola korábban éhségsztrájkot folytató pedagógusa, aki szerint nincs szükség a térségi integrált szakképző központokra, mert helyben rendelkezésre állnak a megfelelő eszközök a színvonalas oktatásra.

A demonstráción a tömeg többször ütemes, "Nem hagyjuk, nem hagyjuk!" felkiáltással és külön erre az alkalomra írt dallal próbálta jobb belátásra bírni a fővárosi önkormányzat döntéshozóit. A megmozdulást támogatta a LIGA Szakszervezetek, valamint a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete is.