A felgyújtott lány barátja mégis a helyszínen volt?

1 perc

2007.03.20. 15:00

A felgyújtott makói lány ügyében egy bulvár lap állítása szerint fordulatot hozhat az, hogy az áldozat barátjának mobiltelefonjáról szóló cellainformációk kerültek nyilvánosságra; ez árnyalhatja a fiú korábbi vallomást. A rendőrség ma már gyakran él a mobilszolgáltatók adta lehetőségekkel.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Mobiltelefonjának cellainformációja szerint a gyilkosság helyszínén tartózkodott a 2006. július 20-án felgyújtott makói lány barátja, aki korábbi vallomása szerint 15 km-rel odébb horgászott – írja a Blikk. A bulvár lap arról is beszámol cikkében, hogy információik szerint a rendőrség tisztában volt ezzel.

A Csongrád Megyei Bíróság elnökhelyettesétől, Cseh Attilától azt a tájékoztatást kaptuk, hogy folyamatban lévő büntetőüggyel kapcsolatban nem nyilatkoznak, a nyomozást folytató rendőrségtől talán megtudhatunk valamit. A rendőrségen azonban a bíróságra irányítottak, így arra egyelőre nincs válasz, hogy a lap állítása igaz-e, és ha igen, akkor a rendőrség miért így járt el. Operatív információ, államtitok – volt az ORFK Sajtószolgálatának válasza arra a kérdésre: vajon a rendőrség milyen gyakran és mely ügyekben él a mobiltelefonok adta technikai lehetőségekkel.

A rendőrség és a bíróság törvényesen és széles körben alkalmazza a mobiltelefonok használatából adódó információkat – mondja Szikinger István alkotmányjogász, aki hozzáteszi azt is, hogy igen fontos szerepük lehet az ilyen információknak egy büntetőügyben, főként úgy, hogy a gyanúsított és a vele kommunikálók vallomásait összevetik.

A hvg.hu-nak egy neve elhallgatását kérő mobilbiztonsági szakember elmondta, a cellainformációk azt jelzik, hogy melyik, körülbelül harminc kilométer hatótávolságú mobilállomásra van bejelentkezve egy telefonkészülék. Azt, hogy a horgászó fiú tizenöt kilométerrel távolabb volt-e a tetthelytől, az bizonyítaná, ha ott már egy másik állomáshoz volna bejelentkezve. De a pontos bizonyításhoz minden körülmény ismeretére - pl. domborzati viszonyok - szükség volna. Nem igaz viszont az, hogy a mobilszolgáltatók által rögzített cellainformációk pártucat méteres körben belőhetővé tennék a mobiltelefon használóját.

A szakember egyébként úgy tudja, a hazai telefonszolgáltatoknál egész csoportok dolgoznak a nyomozói igények kielégítésén: a híváslistákat, cellainformációkat a rendőrség egy-egy ügy kezdetekor már bekéri.