Tíz dolog, amely egyetlen üzleti tervből sem hiányozhat

2 perc

2007.03.28. 05:00

A megfelelő üzleti terv a vállalat jövőképe szempontjából elengedhetetlen,és a pontos pénzügyi tervezéshez is nélkülözhetetlen. Íme 10 fejezetcím az üzleti terv megírásához vagy átírásához.

Ügynökségek és bankok munkatársai egyöntetűen állítják, hogy az üzleti terv elkészítése az első és elsődleges fontosságú lépés egy vállalkozás beindításánál. Valószínűleg azt is meg tudnák erősíteni, hogy a legtöbb üzleti terv a cégvezetők fi ókjában végzi, és soha nem olvassák őket. Azonban ha igazán helytálló és hasznos tervet készítünk, amelyet a cégvezetés eszközeként használhatunk a későbbiekben, sokkal jobban járunk.

Vállalkozói sikerkalauz












Nem hagyja nyugodni egy nagyszerű ötlet, de fogalma sincs, hogy kezdjen hozzá a megvalósításához? A saját lábára szeretne állni, de nem tudja, mikor és hogyan érné meg? Induló vállalkozásban kíván partner lenni, de még nincs tapasztalata? Nem kell tanácsadókra költenie – elég, ha ezt a könyvet forgatja! Rendelje meg itt!
A jó üzleti terv
tömör és lényegre törő logikus; tényszerű és realisztikus. Tíz dolog, ami semmiképp nem hiányozhat belőle:

1. Vízió – szerintünk mi teszi majd ezt a vállalkozást izgalmassá és ellenállhatatlanná az ügyfelek és a beszállítók szemében?
2. Motiváció – mi az, ami miatt pont a mi szakértelmünk hiányzik egy sikeres vállalkozás beindításához?
3. Célok – a siker mutatói: forgalom, nyereség, ügyfélkör.
4. Emberek – kik a vállalkozás tagjai, és miértők a legalkalmasabbaka feladatra?
5. Termékek – mit fogunk értékesíteni, és hogyan fognak átalakulni
a termékeink vagy szolgáltatásaink az ügyfelek visszajelzésére, illetve a piaci változásokra adott válaszként?
6. Verseny – kik a versenytársak, és miben kívánunk különbözni tőlük?
7. Marketing – hogyan fogjuk tájékoztatni a leendő ügyfeleket azáltalunk kínált előnyökről?
8. Finanszírozás – miből fogjuk fedezni a vállalkozás költségeit, ésmilyen megtérülési rátára számíthatnak az esetleges befektetők?
9. Mérés – hogyan fogjuk mérni a teljesítményt?
10. Kilépés – a vállalkozásoknak is van természetes élettartamuk. A kilépést még a kezdés előtt el kell terveznünk. El fogjuk adni a céget? Esetleg a gyerekeinkre hagyjuk, vagy más terveink vannak?

Az üzleti tervvel kapcsolatos legjellemzőbb tévhitek:

• Hiba csak a bank kedvéért készíteni tervet. Ha az egyszerű, tömör üzleti tervet átadjuk legfontosabb beosztottjainknak, számíthatunk rá, hogy erőfeszítéseink összhangban lesznek az elképzeléseinkkel. Az üzleti tervet magunknak készítjük, nem pedig a banknak.

• A bankoknak a részleteket is ismerniük kell, hogy lássák, minden lehetséges eshetőséget számba vettünk. A banktisztviselők sok tervet olvasnak, ezért előnyös, ha lényegre törően fogalmazunk.

• Az interneten számos üzleti terv mintát találhatunk, amelyek segítségével pillanatok alatt elkészíthetjük sajátunkat. Sokszor mégis jobban járunk, ha csak a szükséges főcímeket másoljuk le, és magunk írjuk meg a tervet.

• Néha a tanácsadók és a könyvelők a legalkalmasabb jelöltek a hitelezőnek szánt terv elkészítésére, de a kiinduló pont mindig ami üzleti tervünk legyen. Saját vállalkozásunk megtervezéséhez mi magunk vagyunk a legmegfelelőbb emberek.