Tíz dolog, amely egyetlen üzleti tervből sem hiányozhat
A megfelelő üzleti terv a vállalat jövőképe szempontjából elengedhetetlen,és a pontos pénzügyi tervezéshez is nélkülözhetetlen. Íme 10 fejezetcím az üzleti terv megírásához vagy átírásához.
Vállalkozói sikerkalauz | |||
1. Vízió – szerintünk mi teszi majd ezt a vállalkozást izgalmassá és ellenállhatatlanná az ügyfelek és a beszállítók szemében?
2. Motiváció – mi az, ami miatt pont a mi szakértelmünk hiányzik egy sikeres vállalkozás beindításához?
3. Célok – a siker mutatói: forgalom, nyereség, ügyfélkör.
4. Emberek – kik a vállalkozás tagjai, és miértők a legalkalmasabbaka feladatra?
5. Termékek – mit fogunk értékesíteni, és hogyan fognak átalakulni
a termékeink vagy szolgáltatásaink az ügyfelek visszajelzésére, illetve a piaci változásokra adott válaszként?
6. Verseny – kik a versenytársak, és miben kívánunk különbözni tőlük?
7. Marketing – hogyan fogjuk tájékoztatni a leendő ügyfeleket azáltalunk kínált előnyökről?
8. Finanszírozás – miből fogjuk fedezni a vállalkozás költségeit, ésmilyen megtérülési rátára számíthatnak az esetleges befektetők?
9. Mérés – hogyan fogjuk mérni a teljesítményt?
10. Kilépés – a vállalkozásoknak is van természetes élettartamuk. A kilépést még a kezdés előtt el kell terveznünk. El fogjuk adni a céget? Esetleg a gyerekeinkre hagyjuk, vagy más terveink vannak?
Az üzleti tervvel kapcsolatos legjellemzőbb tévhitek:
• Hiba csak a bank kedvéért készíteni tervet. Ha az egyszerű, tömör üzleti tervet átadjuk legfontosabb beosztottjainknak, számíthatunk rá, hogy erőfeszítéseink összhangban lesznek az elképzeléseinkkel. Az üzleti tervet magunknak készítjük, nem pedig a banknak.
• A bankoknak a részleteket is ismerniük kell, hogy lássák, minden lehetséges eshetőséget számba vettünk. A banktisztviselők sok tervet olvasnak, ezért előnyös, ha lényegre törően fogalmazunk.
• Az interneten számos üzleti terv mintát találhatunk, amelyek segítségével pillanatok alatt elkészíthetjük sajátunkat. Sokszor mégis jobban járunk, ha csak a szükséges főcímeket másoljuk le, és magunk írjuk meg a tervet.
• Néha a tanácsadók és a könyvelők a legalkalmasabb jelöltek a hitelezőnek szánt terv elkészítésére, de a kiinduló pont mindig ami üzleti tervünk legyen. Saját vállalkozásunk megtervezéséhez mi magunk vagyunk a legmegfelelőbb emberek.