Mit tehet az MTA a suttyósodás korában, amikor politikává emelik a személyes sértettséget?
Még a velejéig populista hatalom logikájával sem érthető, hogy mi többet akarhat még a Magyar Tudományos Akadémiától a politikai központ. Egy lehetőség azonban még mindig maradt a tudósok kezében. Fábri György docens, az intézmény korábbi kommunikációs igazgatójának véleménye.
Mi dolga lehet a hatalomnak még a lecsupaszított és egyre durvábban hitelteleníteni igyekezett Magyar Tudományos Akadémiával – és mi dolga lehet az Akadémiának a világban?
Meghökkentő az a támadássorozat, amely a legjobb rákosista idők módszertanával zajlik a Magyar Tudományos Akadémia ellen. Nem az a meglepetés, hogy egy államhívő, centralizációs hajlammal megvert (másokat verő?) kormányzat a maga kezében akar tudni minden döntési pontot. De még csak az sem, hogy a velejéig populista hatalom antiintellektuális: ez a természete, rendben van.
Azonban ezekkel a hatalmi logikákkal együtt sem érthető, hogy mit akarhat még az eddigieknél is többet a politikai központ azok után, hogy elvette az MTA intézeteit, tudományfinanszírozási csatornáinak döntő többségét, és nagy eséllyel megkaparintja az ingatlanvagyonát is.
A kormánytól komoly gesztus, hogy ad a kutatóintézetek ingatlanaiért 80 milliárd forintot, hiszen azok forgalmi értéke szinte nulla – mondja Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, odaszólva azoknak, akik szerint elherdálják a testület vagyonát. Miért nevezi az elnök kétfejű sasnak az Akadémiát, és mikor vesz fel szerinte sündisznóállást a kormány?
Amit eddig látunk: a legjobb esetben is másod- (de inkább harmad-) vonalbeli kormánypártos „kutatók” a saját szakmai sikerületlenségeik okozta frusztrációikat így igyekeznek feldolgozni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.