Somogyban záradékkal írják alá a kórház-finanszírozási szerződést
A Somogy megyei közgyűlés, mint tulajdonos, csak egy záradékkal kiegészítve írja alá a súlyponti besorolású Kaposi Mór Oktató Kórház új finanszírozási szerződését az Országos Egészségügyi Pénztárral (OEP) - közölte Gelencsér Attila, a közgyűlés elnöke a testület ülésén.
"Nekem sincs valódi kompetenciám, ellenjegyzési jogom nincs" - fogalmazott a közgyűlés elnöke, hozzátéve: azaz semmiféle következménye nincs annak, ha nem írja alá a szerződést. Mivel azonban jelezni szeretné, hogy felelősen gondolkodik, ezért egy "véleményeltérési nyilatkozattal" kiegészítve írja alá az új finanszírozási szerződést - tette hozzá.
A záradékban a közgyűlés elnöke egyebek mellett az ellátási területtel kapcsolatos pontosításra, a krónikus ellátásból eredő feladatbővüléssel járó, valamint az átalakulóban lévő ügyeleti-, a sürgősségi- és normál betegszállítási rendszer finanszírozásának megoldatlanságára hívta fel a figyelmet Repa Imre, a Kaposi Mór Kórház főigazgatója a közgyűlést tájékoztatva kifejtette: "ami az előterjesztésben szerepel az egy törvényi keretek között előírt kapacitás, amit a törvény szellemében a mai napon alá kell írni."
"Ezzel most abba is hagyhatnám" - mondta, hozzátéve: de szeretne még néhány gondolatot megosztani a közgyűlés tagjaival az egészségügy "flúgos futamával" kapcsolatosan."Nagyon örülök, hogy áll a botrány" - tette hozzá, ugyanis - mint mondta - "most tetszenek észrevenni, hogy ez az egészségügyi ellátó-szerkezet és struktúra milyen hihetetlenül korhadt, milyen hihetetlenül rozoga és mennyire átláthatatlan és kaotikus volt".
Hozzátette: "2000-től kezdődőleg (...) kiabáltunk, veszekedtünk, könyörögtünk annak érdekében, hogy tessenek szíves áttekintetni az ellátási kötelezettséget, a szerződéseket és úgy meghatározni az intézményeknek a struktúráját és az egészségügyi ellátó struktúrát". Nem sikerült - jegyezte meg a főigazgató, egyben az Államreform Bizottság tagja, majd így folytatta: "most, amikor rohammunkában kellett megcsinálni mindezt, kiderült, hogy ez a rendszer nem létezik (...) köze nincsen ahhoz, amit 1996-ban kialakítottak".
Repa Imre szerint a kórházi ágyak száma, a finanszírozás az ellátási terület "csak egy szelete" az egészségügy átalakítási folyamatának, amelyet folytatni kell. Mert ha nem, az egészségügy elveszíti azt a 400 milliárdos fejlesztési lehetőséget, amelyhez az Európai Unió forrást biztosít, azzal a feltétellel, hogy a nagy ellátórendszereket át kell alakítani - tette hozzá Repa Imre.