Magyar szavak a nemzetközi űrállomáson

1 perc

2007.04.10. 06:59

A magyar származású amerikai üzletembert, Charles Simonyit szállító Szojuz TMA-10-es űrhajó hétfő este összekapcsolódott a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomással, s nem sokkal éjfél előtt – fél órával a tervezett időpont előtt – megnyitották a két űreszköz közötti zsilipet.

© AP
A két orosz kozmonauta, Oleg Kotov és Fjodor Jurcsihiny társaságában szombaton útnak indult 58 éves Simonyi az első magyar, aki az ISS fedélzetére lépett, s ugyancsak ő az első, aki az 1980-ban űrben járt magyar űrhajós, Farkas Bertalan óta magyarul szólalt meg a világűrben. Simonyi Tamás öccsével beszélt anyanyelvén, míg barátnőjével, az amerikai Martha Stewarttal angolul társalgott.

A szombat este kezdődött űrutazás során eddig minden a legnagyobb rendben zajlik, az űrhajó a megfelelő időben érte el a kijelölt pályát. Az egyenes adásban közvetített dokkolás során az is kiderült, hogy a két űreszközt az első kísérletre sikerült összekapcsolni. Simonyi, aki az ISS-en tartózkodó 14. állandó legénység tagjaival április 20-án tér vissza a Földre, kedden kezdi meg saját programjának és kísérleteinek végrehajtását.

Kedden kerül elő a Pille nevű magyar sugárzásmérő műszer, amely az űrhajósokat érő háttérsugárzást hivatott mérni, s Simonyi – egy japán tudósok által kezdett kísérletsorozatot folytatva – megvizsgál több videokamerát és felvételt, s igyekszik megállapítani, mely berendezések bírják ki a leghosszabb ideig a földinél nagyobb sugárterhelésnek kitett űrbéli környezetben. Simonyi biológiai kérdésekkel is foglalkozik: arra próbál meg választ kapni, a hosszú ideig tartó súlytalanság miképpen hat az emberi izomrendszerre.

A tervek szerint Simonyi és társai április 19-én válnak el az ISS-től, s egy nappal később érnek földet. Április 21-én a kozmonautákat visszaszállítják felkészülésük helyszínére, a Moszkva melletti Csillagvárosba.

Németh András, Moszkva