Horváth Ágnes letette miniszteri esküjét

4 perc

2007.04.23. 11:48

Támogatta Horváth Ágnes kinevezését az egészségügyi miniszteri posztra hétfői budapesti ülésén az Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága. A parlamenti testület 13 igen szavazattal, 9 ellenében támogatta Horváth Ágnest, miután a képviselők meghallgatták a szabad demokrata miniszterjelöltet. Horváth esküjével kezdődött a parlament hétfői ülése.

Mikola István (Fidesz), a bizottság alelnöke az ülésen annak a véleményének adott hangot, hogy a miniszterjelöltnek fogalma sincs a valós helyzetről. Az egészségügyben olyan rombolás zajlott az elmúlt tíz hónapban, amely elfogadhatatlan - tette hozzá a politikus.

A miniszterjelölt "elutasító és visszautasító hangnemét" is kritizálta a fideszes szakpolitikus és elképesztőnek nevezte azt, hogy Horváth Ágnes visszautasítja az ÁSZ-jelentést, valamint kifogásolja az ombudsmani megállapításokat. Mikola István kijelentette: nem támogatják a jelölt miniszterré történő kinevezését.

Horváth Ágnes
© Horváth Szabolcs
Csáky András (MDF) felhívta a miniszterjelölt figyelmét, hogy a hatalom nem lehetőség, hanem felelősség, amelyet csak alázattal lehet gyakorolni, és ezt az alázatot hiányolta Horváth Ágnes képviselői kérdésekre adott válaszaiból. (Az MDF-es politikus a szavazás előtt elhagyta az üléstermet.)

A jelölt imponálóan magabiztos volt - mondta Béki Gabriella (SZDSZ), majd hozzátette: Horváth Ágnes kifejezte együttműködési szándékát az ellenzékkel és a szakmával. A liberális politikus megjegyezte: ha Horváth Ágnes csak egy kicsivel bizonytalanabb lett volna a meghallgatása alatt, akkor az ellenzék azzal támadná.

Kökény Mihály (MSZP), a bizottság elnöke úgy fogalmazott, az ellenzék továbbra is elutasítóan viselkedik, és azt akarja, hogy "forduljon vissza a történelem kereke". A reformok mindenhol érdeksérelmekkel járnak, de az átalakulást folytatni kell, amihez sok egyeztetésre van szükség - mondta a szocialista politikus. Kitért arra is, hogy a leendő miniszternek következetesnek kell lennie a kormányprogram végrehajtásában, korrekt viszonyt kell a partnerekkel kialakítani és képesnek kell lennie a kompromisszumra, ha a részletekről van szó.

Horváth Ágnes a Fidesz "ötpontos kitételére" reagálva leszögezte: nem vonják vissza a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, az ágyszám-kapacitások elosztásán sem változtatnak. A beutalási rend kapcsán megismételte a korábban elmondottakat, hogy az nem változott, tehát a háziorvos oda ad beutalót, ahová a beteg kéri.

A több-biztosítós modellről a miniszterjelölt elmondta: a tárca ötvözné a szolidaritást és a nemzeti kockázatközösségen alapuló rendszert a versennyel úgy, hogy az egészségbiztosítási pénztárból egy valódi, állami biztosító válna, de mellette teret engednek más társaságoknak is. Hozzáfűzte: az emberek választhatnának, állami vagy magánbiztosítóhoz fordulnak.

A miniszterjelölt elmondta továbbá, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében mintegy 400 milliárd forint fordítható az ágazatra. Mint elhangzott, a tárca azon lesz, az egyes intézmények minél több pénzre tudjanak pályázni, amihez azonban az kell, hogy a szolgáltatók rövid és hosszú távú stratégiát dolgozzanak ki.

Egy ellenzéki képviselői kérdés kapcsán Horváth Ágnes elmondta: 2-3 hónapon belül a tárca felülvizsgálja a teljesítményvolumen-korlát (tvk) rendszert, ugyanakkor áprilistól 20 százalékkal nőtt az egy ágyra jutó finanszírozás, illetve a járóbeteg-ellátásban is megemelték az egy beavatkozásért kapott pontértéket és a tvk-t. Megjegyezte, hogy a háziorvosoknál plusz bevételt jelent a vizitdíj.

Az ingyenes ellátásra való jogosultság ellenőrzéséről a jelölt elmondta: a cél az, hogy mindenki mögött legyen valós felelősségvállalás, vagy járulékfizetés formájában vagy jogosultként. Hozzátette: zajlik a nyilvántartás pontosítása és aki nem rendezi jogviszonyát, jövőre ki kell fizetnie a kezelés költségét.

Horváth Zsolt (Fidesz) megjegyezte, hogy az "igazi "potyautasok" az állami cégek, például a MÁV, amelynek "elengedték" a mintegy 113 milliárdos tb-tartozását.

A tárca által kidolgozott mobilitási programról szólva Horváth Ágnes elmondta: a rendszerváltás óta ez az első olyan rendszer, amely támogatást ad az ágazatban dolgozóknak az áttelepüléshez. Kitért arra, 3-12 havi plusz bért kaphatnak azok a szakemberek, akik vállalják, hogy más "állomáshelyen" dolgoznak tovább.

Mikola István (Fidesz) azt is firtatta, hogy a miniszterjelöltnek mi a terve az ellenzékkel való jövőbeni együttműködésről. Mint fogalmazott, eddig a tárca minden ellenzéki javaslatot elutasított. Nagy Kálmán (KDNP) azt kérdezte a jelölttől, feltétel nélkül vállalja-e Molnár Lajos örökségét?

"Nincs örökség, folyamat van" - válaszolta Horváth Ágnes, kitérve arra, hogy továbbra is várják az ellenzék konstruktív javaslatait. Azonban - tette hozzá - az nem együttműködés, hogy az ellenzék csak kritizál, de nem ad javaslatokat. Horváth Zsolt ehhez kapcsolódva megjegyezte: az elmúlt hónapokban többszáz módosító indítványt nyújtottak be, amelyekből nagyon keveset fogadott el a tárca.

Nagy Kálmán, az egészségügyi bizottság KDNP-s tagja az ülést követően az MTI-nek azt mondta, nem biztos abban, hogy Horváth Ágnes mögött meglesz a megfelelő támogatás a későbbiekben a szocialista párt részéről. Szerinte a miniszterváltás rendkívül súlyos bizalomvesztést jelent nemcsak az ellenzék, hanem a kormánypártok részéről is. Mint mondta, Horváth Ágnesnek alapvető problémái vannak a mai egészségügyi rendszer megítélésével és működésével kapcsolatban, "hiszen soha betegközelben nem volt, orvosi diplomájának megszerzése után gyógyító munkát nem végzett".

A KDNP szakpolitikusa szerint Horváth Ágnes "túlzott magabiztossága" mögött jelentős bizonytalanság áll, "a helyzet megítélésében való bizonytalanság". Szerinte az új egészségügyi rendszerben egyetlen olyan új elem sincs, amelynek érvényesülése a magyar emberek érdekeit szolgálja.