Hogyan fektesd két vállra a kukacoskodó interjúztatót?

2 perc

2007.04.27. 08:30

Ne bátortalanodj el az állásinterjún! - szól az aranyszabály, amelyet ha betartasz, nyert ügyed van leendő főnöködnél. A személyeskedő kérdések, ízléstelen, bíráló megjegyzések nem tartoznak az állásinterjúhoz, ezért ne hagyd, hogy ezekkel elrettentsenek! Vágj vissza! Az interjúztatók ugyanis sokszor csak a jelentkező rátermettségét, talpraesettségét tesztelik a témához látszólag nem kapcsolódó kérdésekkel. Ötletek.

Vannak olyan tabutémák, amelyek semmiképpen nem képezhetik az állásinterjú kiindulási alapját. Nem tartozik leendő főnöködre többek között felekezeti hovatartozásod, pártállásod vagy szexuális orientációd. Ha ennek ellenére olyan kérdésekkel szembesülsz az állásinterjún, amelyek ezek valamelyikét firtatják, ne érezd magad kényelmetlenül! Közöld a vállalat személyzetisével, hogy az ilyen jellegű kérdésekre nem válaszolsz, és faggasd ki, hogy ezek mennyiben befolyásolják jövőbeni munkádat.

Kérdezz! Felelek?
© sxc.hu
A visszakérdezés nem jó taktika? Hasonló helyzetben ez a legcélravezetőbb, ugyanis jó esetben választ kapsz kérdésedre - kiderül, hogy  pártállásod, felekezeti hovatartozásod, stb. esetleg befolyásolja a vállalatnál végzett munkádat - ennek fényében pedig eldöntheted, hogy valóban az adott cégnél akarsz-e dolgozni.

A diszkrimináció bármilyen fajtája jogi következményeket vonhat maga után, ennek ellenére a hazai gyakorlatból kiderül, hogy a vállalatok elenyésző részénél lépett életbe esélyegyenlőségi program.

A személyes témákon kívül akadhat még zavaró tényező, amitől a felvételi beszélgetésen inadba száll a bátorságod. Éppen az egyik legfontosabb kérdésre válaszolsz - munkáddal mit nyújthatsz a cégnek - amikor azt látod, hogy a felvételiztető unottan lapozgatja az asztalon heverő önéletrajzodat? Ne torpanj meg, végy egy mély levegőt, és röviden, lényegretörően, az interjúztató szemébe nézve foglald össze mondandódat! Ha szükségesnek tartod, nyomatékosítsd, hogy csak az állásinterjú után - kimenetelétől függően - döntöd el, hogy tényleg elvállalod-e a munkát.

Nem vagy ilyen merész? Akkor tudatosítsd magadban, hogy a kérdésfeltevő nem azonos leendő főnököddel, nem vele dolgozol majd együtt nap mint nap, neki az a munkája, hogy segítsen a munkaerő-kiválasztásban, és ehhez az is hozzátartozik, hogy olykor nem odaillő kérdésekkel teszteli a jelentkező rátermettségét. A siker kulcsa: légy magabiztos, nyugodt, és tárgyilagos!

Akkor is udvariasan válaszolj az interjúztató kérdéseire, ha az valamilyen módon sértő rád nézve - tabukérdést feszeget, vagy egyszerűen csak lekezelően beszél veled a kiválasztást végző kolléga, esetleg unottan, közönyösen viselkedik, míg te a legjobb formádat hozod. Ne reagálj érzékenyen beszélgetőtársad rezdüléseire, kellő humorral és iróniával kezeld a kényes helyzeteket! Ne bizonytalanodj el, arra koncentrálj, hogy továbbra is nyitott légy és udvarias: szavaid és gesztusaid is kifejezzék, hogy valóban profi vagy, akit csak a meghirdetett állás érdekel! Éppen ezért ülj egyenes derékkal a széken, fejedet ne hajtsd le, kezeiddel ne hadonássz, kerüld a széles gesztusokat, lábaiddal ne „dobolj”! A legfontosabb, hogy folyamatosan tartsd a szemkontaktus beszélgetőtársaddal, ne nézz félre! Ügyelj arra, hogy a felvételi beszélgetés végén határozottan, emelt fővel távozz!

Hogyan készülhetsz fel a kínos helyzetekre, váratlan kérdésekre, amelyek egy-egy állásinterjún bizony előfordulnak? Kérd meg egyik barátodat, rokonodat, hogy segítsen: játsszátok el, hogyan viselkedsz, ha partnered a kíméletlen/kíváncsi/közömbös/unott interjúztató! Ezzel az első hallásra viccesnek tűnő helyzetgyakorlattal rutinra, gyakorlatra tehetsz szert, amely „éles helyzetben” hozzásegít ahhoz, hogy lehengereld a felvételi beszélgetés résztvevőit, köztük leendő főnöködet!