Francia elnökválasztás: az első fordulónál is magasabb a részvétel

2 perc

2007.05.06. 11:00

A választásra jogosultak 34,11 százaléka adta le vasárnap délig szavazatát a francia elnökválasztás második fordulójában, ez 13 százalékos emelkedést jelent az öt évvel ezelőtti adatokhoz képest - közölte a francia belügyminisztérium.

Ségolene Royal, a szocialista jelölt
© AP
A két héttel ezelőtti első fordulóban a délig urnákhoz vonultak aránya elérte a 31,21 százalékot, s a nap végén a rekordméretű részvételi arány 83,77 százalékos volt. A második fordulóban várhatóan még ennél is többen voksolnak. 
 
Ragyogó napsütésben, de hűvös időben valamivel, több, mint 44,5 millió szavazásra jogosult francia állampolgár döntheti el, hogy Nicolas Sarkozy konzervatív vagy Ségolene Royal szocialista jelölt veheti-e át a 12 év után búcsúzó Jacques Chirac jelenlegi államfő helyét.

A 64 ezer franciaországi szavazóhelyiség többsége este 6 órakor zár, de 106 településen este 7 óráig, a szavazóhelyiségek negyedében  - Párizsban és környékén, a nagyobb vidéki városokban és 52 kisebb településen - pedig este 8 óráig adhatják le a franciák szavazataikat. Az első becslések csak ezután várhatóak.

A választók 96 százaléka hagyományos módon, de idén először 82 településen másfél millió szavazó elektronikus úton adja le voksait a választóhelyiségekben felállított szavazógépeken.
 
Az esélyesebbnek számító Nicolas Sarkozy konzervatív jelölt felesége első házasságából származó két lányának kíséretében adta le voksát Neuilly-sur-Seine-ben, abban az elegáns párizsi elővárosban, amelynek 1983 és 2002 között polgármestere volt. Cécilia Sarkozy nem kísérte el férjét. A kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) jelöltjét "Nicolas, elnök" felkiáltással éltették a szavazóhelyiség körül nagyszámban összegyűlt támogatói. 
 

Nicolas Sarkozy, a konzervatív jelölt
© AP
"A választás nem volt nehéz" - jelentette ki Ségolene Royal, aki a bretagne-i Melle-ben - amelynek parlamenti  képviselője - egyedül adta le voksát. A szocialista jelöltet - akit a francia televíziókon kívül negyven külföldi tévétársaság kamerája követett - szintén "Ségolene, elnöknő" felkiáltással köszöntötték hívei. Royal személyében a franciák először jutattak be nőt az elnökválasztás második fordulójába.
 
A francia politikai életben betöltött több évtizedes szerepük ellenére az 52 éves Sarkozy és az 53 éves Royal is a múlt gyakorlatával való szakítást és a változás, valamint a mélyreható reformok szükségességét választotta kampánya egyik fő témájának.
 
Az első fordulóban negyedik helyen végzett szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pen tömeges távolmaradásra kérte választóit. Márpedig az ő voksukon és a 18,57 százalékkal harmadik helyen végzett centrista Francois Bayrou 6,8 millió szavazóján múlik elsősorban, ki lesz Franciaország új köztársasági elnöke.
 
A felmérések szerint esélytelenebb Royal a győzelem reményében az utolsó pillanatig kampányolt, s pénteken arra figyelmeztett, hogy megosztó személyisége miatt Sarkozy megválasztása összetűzésekhez vezethet azokban az elővárosokban, ahol 2005 novemberében zavargások törtek ki. A bevándorlók leszármazottai által lakott lakótelepek egy részén ugyanis "ellenségként" kezelik a volt belügyminisztert.
 
A rendőrség az egész országban megnövelt erőkkel készül az esti eredményhirdetésre. A Párizs környéki elővárosokban már a nap folyamán háromezer rohamrendőrt mozgósítottak. A Le Figaro című napilap információja szerint egy átlagos hétvégén 140 gépkocsit gyújtanak fel országszerte, ennek többszörösére lehet ezen a vasárnapon számítani.