Egy hónap múlva hadrendbe áll a legmodernebb atomtengeralattjáró

1 perc

2007.05.08. 13:05

A brit királyi haditengerészet flottájának legújabb tagja 25 évig szolgál majd. Ezen idő alatt egyszer sem lesz szükség üzemanyagfeltöltésre. Az Astute nevű tengeri szörny képes lesz megkerülni a bolygót a vízfelszín alatt.

Az Astute-osztályú tenger-alattjárók adatai
Költségek: 23 milliárd dollár/db
Tömeg: 7800 tonna
Hossz: 97 méter
Építési idő: 6 év, 4 hónap
Hajtómű: nyomottvizes atom-reaktor
Legénység: 98 fő
„Félelmetes jószág, szerintem úgy néz ki, mint az Alien” – mondta a készülőfélben lévő harci járműről a BBC-nek adott interjújában Chris Nelson, a gépezetet kifejlesztő BAE Systems munkatársa.

Az első hullámban három Astute-osztályú tengeralattjárót építenek a haditengerészet 12 emelet magas Barrow-i komplexumában. Az első vízijármű 31 nap múlva készül el. Nyomottvizes atomreaktorának köszönhetően az elkövetkezendő negyed évszázadban – ennyire tervezik az Astute-ok szolgálati idejét – nem lesz szüksége üzemanyag-utántöltésre. A gépezet generátorai segítségével saját maga állítja elő a friss levegőt és az ivóvizet, így akár egyetlen felszínre emelkedés nélkül képes megkerülni a Földet.

Fegyverrendszereiről a BAE Systems nem hozott nyilvánosságra túl sok információt, pontosságáról annyit azonban tudni lehet, hogy ha a La Manche csatornában állomásozna, még onnan is sebészi pontossággal támadhatna észak-afrikai célpontokat. Jelenleg az Astute-ban Tomahawk cirkálórakéták láthatóak, ezek azonban egyelőre csak „vaktöltények”, amelyekre az építés során van szükség.

A három tengeralattjáró építését eddig számos akadály nehezítette, így nem csoda, ha a négy éves csúszásban lévő projekt eddig mintegy 1,8 milliárd dollárral haladta meg a tervezett költségeket. A problémás fejlesztést végül a folyamatot irányító vezetőket le is kellett cserélni. Az újonnan érkező szakemberek az amerikai Electric Boat nevű tengeralattjáró-építő cégtől lestek el néhány fortélyt, például az alkatrészeket nem vízszintesen, hanem függőlegesen illesztik a helyükre, így rengeteg munkaerőt és energiát tudnak megspórolni. Ez pedig egy olyan projekt esetében, amely mintegy 3500 munkást foglalkoztat nem csekélység.

Ha sikerül időben befejezni az kivitelezést, a BAE Systems négy további Astute építésére kaphat felkérést, amelyeket a brit nukleáris rakéták új generációjával szerelnek majd fel.