Olcsó fóliából készül a jövő napeleme

1 perc

2007.05.14. 12:52

Szép, vékony és olcsó, - ezek jellemzik majd a jövő napelemét. A tudósok új anyagokból és rendkívül vékony rétegekből akarják elkészíteni az ideális fényfogót, hogy ezáltal végre áttörést érjenek el a fotovoltaikus elemek felhasználásában.

Az új napelemek feltekerhetőek lesznek
© sxc.hu
A bajorországi Ulm városában Európa legnagyobb gabonatárolójára szereltek nyolcvan méter hosszúságú naperőművet, amely a legmodernebb, rendkívül vékony elemekből áll. A 115 méter magas siló építését úgy engedélyezték a hatóságok, hogy egyrészt ne rontsa a városképet, másrészt javítsa a város napenergia ellátását. A gabonatároló építői ezért a legkorszerűbb vékony rétegű fotovoltaikus elemeket választották, amelyek esztétikai szempontból is mutatósak. Amíg a hagyományos szilíciumból készült elemeknek legalább 0,2 milliméter vastagnak kellett lenniük, az új anyagok százszor vékonyabbak lehetnek ennél. Ez a gyártásnál energiát és anyagot takarít meg.
 
Az új elemek most már hatékonyságban is megközelítik elődjeiket: amíg azok 15 százalékban hasznosítják a napenergiát, a vékony fotovoltaikus elemek 12 százalékban képesek feldolgozni azt. Hermann Bastek a Jülich-i kutatóközpont szakértője szerint a szilícium technológia továbbra is vezető marad, ugyanis szilíciumból a szó legszorosabb értelmében annyi van, mint sivatagban a homok, hiszen a szilícium homokból állítható elő.

A szakértők egyetértenek abban, hogy a jövőben a napelem vékony lesz, mert így gazdaságos, ugyanakkor bár a háromezred milliméternyi fotóréteg rendkívül könnyű, de azok az üvegtáblák, amelyekre az elemeket rávasalják, továbbra is súlyosak. Alternatívát a könnyű, feltekerhető fólia jelenthet, amelyeket aztán a tetőkön és házfalakon méretre lehetne szabni, - írja a Süddeutsche Zeitung melléklete.