Blair nem bánja, hogy Nagy-Britannia részt vett az iraki invázióban

1 perc

2007.05.19. 13:19

A bagdadi búcsúlátogatáson tartózkodó Tony Blair brit kormányfő szombaton közölte: nem sajnálja, hogy hazája részt vett Szaddám Huszein volt iraki diktátor megbuktatásában.

Blair találkozott Núri al-Máliki iraki kormányfővel és Dzsalal Talabani államfővel, akikkel megvitatta Irak helyzetét, s azt, hogy a felekezetközi erőszak sújtotta országban milyen további erőfeszítéseket tehetnek a szembenálló csoportok politikai megbékélése érdekében. Irak jövője meghatározó lehet az egy évtizeden át hatalmon lévő Blair politikai öröksége szempontjából; a The Observer című lap számára készített egyik idei közvélemény-kutatás szerint a britek 58 százaléka a politikus legnagyobb kudarcának tartja a 2003-as iraki beavatkozást.

"Nem, nem sajnálom Szaddám Huszein megdöntését" - hangoztatta ennek ellenére a brit miniszterelnök Málikival és Talabanival közösen tartott sajtóértekezletén. Blair elmondta: tudatta a két iraki vezetővel, hogy Nagy-Britannia azután is támogatni fogja őket, hogy ő júniusban távozik tisztségéből. Egyúttal arra biztatta tárgyalópartnereit, hogy fokozzák a szembenálló iraki közösségek megbékélését célzó erőfeszítéseiket azzal, hogy új tartományi választásokat írnak ki, illetve próbálják meg bevonni a megbékélés politikai folyamatába a törzsi vezetőket és az erőszakhullámmal összefüggésbe hozható más személyeket. A brit kormányfő reméli, hogy az új választásokat még idén megtarthatják, s a legutóbbi hasonló voksolást bojkottáló, Irakban kisebbséget alkotó szunniták az új választásokon jelölteket indítanak majd.

Blair - mint szóvivője külön elmondta - a Málikival és Talabanival folytatott megbeszélésen szorgalmazta az iraki szunniták politikai képviseletének erősítését; a két iraki vezető azonban nem értett egyet új tartományi választások kiírásával.

A brit kormányfőt a jelek szerint felbosszantották a sajtóértekezleten az iraki erőszakhullámmal kapcsolatban feltett, ismétlődő kérdések. Válaszában azt hangoztatta, hogy iraki tárgyalópartnerei biztosították arról: a biztonság terén az előrelépés jelei mutatkoznak.

Röviddel a brit kormányfő érkezése után három akna csapódott be a kormányzati negyednek és több nagykövetségnek helyet adó bagdadi zöld zónába, egy ember megsebesült - közölte Lou Fintor, az amerikai nagykövetség szóvivője. Blair szóvivője azzal igyekezett csökkenteni a történtek jelentőségét, hogy semmilyen információ nem utal arra, hogy a robbanások különböztek volna a szokásos iraki erőszakos cselekményektől.