A Goldman Sachs euróövezeti kamatemelésre számít
Visszavonta az idei amerikai kamatcsökkentésre, és emelte az euróövezeti kamatemelési ütemre adott előrejelzését pénteken az egyik vezető londoni befektetési ház, amely szerint az európai feltörekvő piacok körül szigorodó kamatkörnyezet növeli a várt magyar kamatcsökkentés időzítésének előrejelzését terhelő kockázatokat is.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlege által kéthetente összeállított, átfogó feltörekvő piaci elemzés pénteken közölt legújabb kiadása szerint a ház amerikai gazdaságelemző stábja a héten törölte az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) idei pénzügypolitikai enyhítésére szóló, eddig érvényben volt előrejelzését. A cég ugyanakkor 4,50 százalékra emelte az eddigi 4,25 százalékról az általa 2007 végére várt euróövezeti kamatszintet. Az euróövezeti jegybank szerdán negyed százalékponttal 4,00 százalékra emelte az irányadó kéthetes refinanszírozási kamatminimumát.
A Goldman Sachs pénteki elemzése szerint a ház jelenleg fenntartja a magyarországi monetáris pályára adott előrejelzését, amely a várt kamatcsökkentési sorozat negyed százalékpontos júniusi kezdetével, 7,00 százalékos év végi jegybanki kamatszinttel és 12 havi távlatban 6,50 százalékos MNB-kamattal számol. A Goldman Sachs megjegyzi ugyanakkor, hogy a szigorodó globális kamatkörnyezet erősítette az erre az előrejelzésre ható, "felfelé mutató" kockázatokat, különösen a kamatcsökkentések időzítését illetően. Az elemzés felidézi, hogy az MNB Monetáris Tanácsának "két leghéjább tagja" (Adamecz Péter és Auth Henrik) a júniusi kamatdöntés után távozik, és ha a várt júniusi kamatcsökkentés nem következnék be, a júliusi csökkentésnek "már nagyon jók az esélyei ... a (tanács) összetételének megváltozásával".
A Goldman Sachs szerint az MNB-t azonban főleg a bérinfláció aggasztja, és a kamatcsökkentési ciklus kezdete még mindig függ a további béradatoktól is. Ha a június 19-én esedékes bérkiáramlási adatsorban 10 százalék körüli éves szintű magánszektorbeli bérnövekedés szerepelne, az még összeegyeztethető lenne a júniusi kamatcsökkentési kezdettel, mivel a jegybank úgy tartja, hogy az emelkedés egy része az erősebb adóellenőrzések által eredményezett statisztikai módosulásból származik, vagyis abból, hogy a vállalatok az eddiginél több kifizetett bért ismernek be, áll a GS pénteki londoni elemzésében. A ház szerint a májusi inflációról szóló jövő keddi adatsorban a nem szabályozott szolgáltatási szektor árinflációját kell figyelni; ebben a GS további lassulást vár, ami szerinte szintén a júniusi kamatcsökkentés valószínűségét erősítené. A Goldman Sachs májusról 8,4 százalékos éves fogyasztóiár-inflációt vár az előző havi 8,8 százalék után.
A cég a szigorodó kamatkörnyezet miatt az eddigi 3,5 százalékról 4,00 százalékra emelte az egy éven belüli cseh jegybanki kamatszintre adott előrejelzését, és 5,0 százalékról 5,5 százalékra éves lengyel kamatszint-jóslatát. A Cseh Nemzeti Bank utoljára május 31-én szigorított, negyed százalékponttal 2,75 százalékra, a Lengyel Nemzeti Bank pedig április végén, szintén negyed ponttal 4,25 százalékra.
Egy másik nagy befektetési csoport, a Merrill Lynch szintén pénteken Londonban kiadott feltörekvő piaci előrejelzése 8,3 százalékos - a londoni konszenzussal megegyező - májusi magyarországi inflációt jósolt. Az Merrill Lynch szerint a magyar fogyasztói infláció most már egyértelműen tetőzött, és a következő hat hónapban "meredeken süllyedni kezd 5 százalék felé". Ez a cég 2007 végére 7,00, 2008 végére 6,25 százalékos MNB-kamatszintet vár.
Az amerikai és az euróövezeti kamatkörnyezet szigorodását általában jósolják a londoni elemzői közösségben, bár az amerikai kamatpálya előrejelzése továbbra sem egyértelmű. A JP Morgan e héten kiadott elemzése mind az euróövezetben, mind az Egyesült Államokban egyenesen agresszív pénzügypolitikai szigorítást jósolt a következő egy évre. A ház szerint a Federal Reserve decemberben kezdi újra a kamatemelési ciklust egy negyed százalékpontos emeléssel, 5,50 százalékra, és jövő márciusig 6,00 százalékra emelkedik tovább az amerikai irányadó jegybanki kamatnak számító szövetségi napikamat-cél.
Az elemzés szerint az euróövezeti jegybank alapkamata a héten elért 3,75 százalékról az év végéig 4,50 százalékra emelkedik tovább.
Magyarországon ugyanakkor a JP Morgan szerint is júniusban várható az első kamatcsökkentés, 7,75 százalékra a jelenlegi 8,00 százalékról, és az MNB-alapkamat szeptemberre 7,50, decemberre 7,00, jövő márciusra 6,50 százalékra süllyed.
Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza, múlt héten kiadott havi világgazdasági jelentésében az igen gyenge első negyedévi adatok alapján az eddigi 2,2 százalékról 1,9 százalékra szállította le a 2007-es amerikai gazdasági növekedésre adott előrejelzését. Ugyanakkor azt jósolta, hogy a gazdaság megtorpanása az idén - szeptemberi kezdettel - két, egyenként negyed százalékpontos amerikai kamatcsökkentésre ad módot, vagyis az év végéig 4,75 százalékra süllyedne a Fed irányadó szövetségi napi kamata. Az EIU egyharmados esélyt adott az egy éven belüli amerikai recesszióra.