Libanon bejelentette a "Haríri-törvényszék" létrehozását

1 perc

2007.06.10. 09:15

Charles Rizk libanoni igazságügy-miniszter bejelentette vasárnap, hogy létrehozták a Rafík Haríri két évvel ezelőtti meggyilkolása körülményeinek kivizsgálására hivatott nemzetközi törvényszéket.

Libanon ezzel eleget tett az ENSZ május 30-i határozatának, a világszervezet által szabott határidőnek, noha a törvényszéknek még sem a tisztségviselőit nem választották meg, sem a székhelye nincs kijelölve. A Biztonsági Tanács - a libanoni parlamentet megkerülve, ahelyett cselekedve - május 30-i határozatában nagy többséggel megszavazta, hogy június 10-i határidővel fel kell állítani a törvényszéket. Ezáltal 11 napot hagyott arra, hogy az illetékes libanoni intézmények elvégezzék a rájuk háruló kötelezettségeket az ügyben.

A világszervezet és az arab ország között tavaly született egyezmény arról, hogy fel kell állítani a törvényszéket - akkor még határidő nélkül -, és hogy a konvenciót a bejrúti parlamentnek törvénybe kell iktatnia. A ratifikáció a belpolitikai válság miatt mindeddig nem történt meg. A parlament Szíria-barát, ellenzéki elnöke, Nabih Berri mindeddig nem volt hajlandó összehívni a törvényhozást a ratifikáció elvégzésére Rizk igazságügy-miniszter vasárnapi bejelentésével párhuzamosan felkérte a libanoni legfelsőbb igazságszolgáltatási tanácsot, hogy nevezzen 12 hazai bírát a törvényszékbe. A tanács hétfőn ül össze e célból igazságügyi források közlése szerint. A jelöltek közül Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár fog választani négyet, és ő fogja kijelölni a törvényszék nem libanoni tagjait is a BT-vel való konzultáció után.

A törvényszéknek lesz egy külföldi ügyésze, egy libanoni ügyészhelyettese és egy fellebbviteli bírósága is, két libanoni és három külföldi taggal. A törvényszék székhelye valahol Libanonon kívül lesz, de a libanoni törvények szerint fog ítélkezni, és nem csak Haríri, hanem más olyan libanoni személyiségek megölése ügyében is, amelyek mögött sokan Szíriát gyanítják. Szíria - a libanoni polgárháború kezdeti szakaszától fogva - évtizedeken át csapatokat állomásoztatott a cédrusok földjén. 2005-ben nemzetközi nyomásra kivonta ugyan erőit, de most is jelentősen befolyásolja a libanoni belpolitikát. A Szíria-ellenes volt kormányfőt, Harírit 2005 februárjában ölték meg Bejrútban.