Nyugdíjreformot sürget a Világbank jelentése
Magyarországon 2025-re 40 százalékkal megnő a 65 év felettiek aránya, minden ötödik állampolgár 65 év feletti lesz. Közép-Kelet-Európa országaiban és a volt Szovjetunió államaiban általában rohamos az elöregedés, ami fenyegeti a régió által a közelmúltban elért sikereket. Mindez szükségessé teszi a nyugdíjrendszer reformját – állítja a Világbank legújabb „Harmadik rendszerváltás - Kelet-Európa és a volt Szovjetunió elöregedő népessége” című jelentése.
Elöregedő társadalom. Van recept? © sxc.hu |
Receptként a Világbak szakértői a nyugdíjkorhatár felemelését, a nyugdíjszámítás módjának, a nyugdíjak indexálásának megváltoztatását javasolják. (Ma Magyarországon a nyugdíjak évi módosítását az ún. svájci módszer szerint számítják, az infláció és a béremelések mértékét egyaránt figyelembe veszik. A Világbank szerint ez a nyugdíjak túlságosan gyors emelkedéséhez vezet - a szerk.)
A régióban az előrejelzések szerint a következő két évtized során a teljes népességszám majdnem 24 millióval fog csökkenni, Oroszország 17 millió főt veszít. A megfogyatkozott népesség sokkal öregebb is lesz. 2025-re kilenc kelet-európai országban és volt szovjet tagköztársaságban – Azerbajdzsántól a Szlovák Köztársaságig - a lakosság egy ötöde, ill. egy negyede 65 éves vagy annál idősebb lesz. Az átlag szlovén állampolgár 47 éves lesz – csaknem a legidősebb a világon.
Az elöregedő népesség valószínűleg vállalhatatlan nyomást fog gyakorolni a közkiadásokra, ami elsősorban a nyugdíjak és az idősek hosszú távú gondozását érinti. A régió számos országában e rendszerek finanszírozása már most is elégtelen. A hosszú távú idősgondozással kapcsolatos kiadások különösen aggasztóak, amikor egyre nő az önellátásra már nem képes idős emberek száma és az intézményi gondozás igen drága és gyakran nem eléggé hatékony megoldás. A kulcskérdés olyan gondozási módozatok kialakítása, amelyek sokkal olcsóbbak, mint a kórházi ellátás. Ehhez el kell ismerni és támogatni kell a nem hivatalos gondozókat. Az idősgondozásba pénzt és szolgáltatási juttatásokat kell bevinni, hogy megfelelően vonzó legyen a gondozók számára. De a régió országai csak lassan értik meg ezt, és lassan kezdik kialakítani azokat a politikákat és intézményeket, amelyekkel mérsékelhető a kiadások okozta sokk - olvasható a Világbank jelentésében.