Visszatöltötte a Mol a stratégiai készletet
Visszatöltötte a Mol, a stratégai készletből kivett 10 ezer tonna olajat - közölte a társaság.
Kőolajat Tiszaújváros és Százhalombatta térségében tárolnak, készterméket szintén e két település körzetében, illetve Vámosgyörk, Mád, Szajol, Algyő, Csepel, Komárom, Celldömölk, Pécs és Székesfehérvár térségben. Az olajtartalékot Magyarország 1993 és 1995 között halmozta fel.
A Molnak december végén 250 ezer tonna volt a technikai olajkészlete, a késztermék-készlet mennyisége üzleti titkot képez. A olajkészlet folyamatosan változik, s átlagosan 3 napra, illetve egy hétre elegendő. Magyarországon évente körülbelül 6 millió tonna kőolajat dolgoznak fel, aminek döntő része Oroszországból származik. Az import kőolaj gyakorlatilag az éves szinten 8 millió tonna kapacitású Barátság II. vezetéken Fényeslitke térségében érkezik Magyarországra.
Működik az eredetileg szintén Fehéroroszországban a fő Barátság vezetékről leágazó, Szlovákia felől az Ipolyság
térségében bejövő, éves szinten 3,5 millió tonna kapacitású Barátság I. vezeték is, de ezen máskor sem igen szokott importálni az ország, mert a II. vezeték is kielégíti a behozatali igényeket. Magyarország, illetve a Mol százhalombattai finomítója egy harmadik ágon, a horvátországi végpontú Adria távvezetéken is kaphat olajat, ez a vezeték azonban az utóbbi években csak időszakosan üzemelt, s Magyarország inkább exportált rajta, semmint importált.
Az éves szinten 10 millió tonna kapacitású vezeték beüzemelése mintegy 3 hét, a meglévő stratégiai készlet pedig 90-100 napra elegendő. A magyar szükségletek kielégítésére, átlagos hónappal számolva, naponta mintegy 17.000 tonna kőolaj kell: a szakminiszter 15.000 tonna napi felhasználást engedélyezett korábban a stratégiai tartalékokból. Az éves 6 millió tonnás felhasználásból 900.000-1 millió tonnát a magyarországi kitermelés fedez. Piaci becslések szerint az országban évente 1,5 millió tonna
benzint és 2,7 millió tonna gázolajat vásárolnak.
Egy finomító egységnyi kőolajból 38 százalékban dízel és tüzelő olajat, 20 százalékban motorbenzineket, 12 százalékban vegyipari alapanyagot, 3 százalékban bitumeneket, 2-2 százalékban cseppfolyós gázokat, kerozint, fűtőolajokat és petrolkokszot állítanak elő. Az egyéb termékek aránya 19 százalék.