Ingadozó olajnyomás: figyelmeztetés a Molnak?
Ingadozott az olajnyomás a hazai vezetékekben szerdán és csütörtökön - értesült az index.hu. Az internetes lap szerint hivatalos indoklásban az szerepelt, Ukrajnában fellépő technikai probléma okozta az ingadozást, ugyanis ott szerdán és csütörtökön is teljes leállás volt az Oroszországból érkező olajszállítmányokban.
A szokásos napi 18-19 ezer tonnánál kevesebb olaj érkezett Magyarországra szerdán és csütörtökön, meret Ukrajnában kétszer is leállás volt tapasztalható az orosz szállításokban. Az index.hu azt írja, értesülésüket a Mol is megerősítette.
Az internetes lap szerint szerint nem lehet elvetni azt a lehetőséget sem, hogy a zavar egyfajta figyelmeztetés Moszkva részéről a Mol azon lépései miatt, amiket az elmúlt hetekben tett az OMV ellenséges felvásárlásnak minősített akciója ellen. Ugyanis nem zárható ki, hogy oroszok állnak az OMV június 25-i váratlan bejelentése mögött, hogy tíz százalékos részvénycsomagját újabb, 8,6 százalékos pakkal egészítette ki.
A MOl közben folytatja saját részvényei folyamatos vásárlását - számol be az MTI. A Mol 1.383.410 darab saját részvényt vásárolt csütörtökön a Budapesti Értéktőzsdén az OTP Bank és az ING Bank, mint befektetési szolgáltatók közreműködésével, darabonként 28.100 forintos áron - tette közzé az olajipari társaság pénteken. A tranzakciót követően a társaság 2.591.984 "A" sorozatú valamint 578 "C" sorozatú részvényt birtokol.
A Mol a múlt héten 8.757.362 darab saját részvényt adott kölcsönbe az OTP Banknak, ezzel az OTP befolyása 9,1 százalékra, 9.752.158 darab részvényre emelkedett.
Az eheti HVG hosszabb írást közöl a Mol-OMV helyzet előzményeiről és aktuális állásáról (Harc a magyar olajtársaságért; 2007/27). E szerint "a mostani eseményeket figyelők zöme két lehetséges variációra gyanakszik: az egyik szerint két középméretű regionális olajcég - a Mol és az OMV - küzd a térségbeli uralkodói pozícióért, hogy kellően nagyra nőve megakadjon a minden útjába kerülő vállalkozást felfaló Gazprom torkán. A másik feltételezés szerint viszont az OMV titokban máris az orosz óriás előretolt bástyájaként működik. Tény, hogy a Gazprom és az OMV május 24-én - Vlagyimir Putyin orosz elnök bécsi vizitje során - szándéknyilatkozatot írt alá arról, hogy közös gáztározót építenek. Egy nappal később pedig Megdet Rahimkulov Magyarországon élő orosz milliárdos Timur nevű fia bejelentette: családi érdekeltségeik 5,2 százalékos befolyásra tettek szert a Molban. Rahimkulov - aki tavaly őszi nyilatkozata szerint akkor még nem látott fantáziát a Molban - egyes hírek szerint régi jó bécsi üzleti partnere, Heinrich Pecina, a Vienna Capital Partners (VCP) tulajdonos-vezetője megbízásából lépett akcióba."