Demszky: ha kell, zsidó, cigány, meleg vagyok

4 perc

2007.07.09. 14:56

Budapest nemet mond az agresszív, árpádsávos szélsőségeseknek, akik egyre nyíltabban hívnak fel gyűlöletre a legkülönbözőbb embercsoportok iránt. Ebben a helyzetben, ha kell, magam is zsidó, cigány és meleg vagyok - fogalmaz Demszky Gábor hétfői közleményében. Az SZDSZ ötpárti állsáfoglalást sürget, a Fidesz és a KDNP a kormányt bírálja, az MDF elítéli az árpádsávos huliganizmust.

 
A főpolgármester szerint a nemi identitásukat vállaló békés felvonulók fizikai bántalmazása, a személyük ellen irányuló gyilkos indulat láttán egyetlen jóérzésű demokrata sem mehet el szó nélkül.
 
Véleménye szerint elszomorító, hogy az árpádsávos zászlók alatt vonuló bajkeverők a saját állításuk szerint a "normalitás" védelmében cselekszenek. "Márpedig éppen az, amit ők tesznek, áll távol mindentől, amit a világ demokratikus országaiban normálisnak tartanak" - fogalmaz Demszky Gábor.
 
A főpolgármester hangsúlyozta: "az igazi bátorságról a hétvégén azok tettek tanúbizonyságot, akik a fenyegetések ellenére is merték vállalni önmagunkat, és kiálltak a jogaikért". Véleménye szerint "nehéz elképzelni kevésbé gyáva viselkedést annál, mint ha valaki arctalanul a tömegben megbújva tojásokkal és kövekkel dobálja azokat, akikről úgy gondolja, hogy biztosan nem fogják megtorolni a támadást".
 

"Főpolgármesterként a város lakóinak nevében kötelességem kiállni mindazokért, akiket hitük, származásuk vagy nemi orientációjuk miatt üldöztetés ér Budapesten. Budapest nemet mond az agresszív, árpádsávos szélsőségeseknek, akik egyre nyíltabban hívnak fel gyűlöletre a legkülönbözőbb embercsoportok iránt. Ebben a helyzetben, ha kell, magam is zsidó, cigány és meleg vagyok. Budapest a mi városunk. Nem hagyjuk, hogy bárkinek félnie kelljen, azért mert egy kisebbséghez tartozik" - olvasható a közleményben.



Pártreakciók a hétvégén történtekre (Oldaltörés)


Az SZDSZ ötpárti nyilatkozat elfogadását javasolja a parlamenti pártoknak, amelyben tiltakoznak az intolerancia, a homofóbia ellen annak kapcsán, hogy szombaton este a Meleg Büszkeség Napja alkalmából szervezett felvonulás után több embert bántalmaztak. Erről a párt ügyvivője beszélt hétfőn, Budapesten.
 
Gusztos Péter közölte: a parlament emberi jogi bizottsága elnökének, Balog Zoltánnak (Fidesz), alelnökének, Fogarasiné Deák Valériának (MSZP), valamint a bizottság KDNP-s tagjának, Semjén Zsoltnak és MDF-es tagjának, Pettkó Andrásnak írt levélben - Horn Gáborral közösen - azt javasolják, hogy ötpárti nyilatkozat aláírásával, közösen tiltakozzanak az erőszak, az intolerancia, a homofóbia ellen.

A jobboldal legnagyobb pártjától ezidáig a kormányzatot és a rendőrséget bíráló állásfoglalásokon kívül más nem látott napvilágot.

Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke, aki az SZDSZ-es ötpárti állásfoglalást sürgető nyilatkozat után beszélt, sajtótájékoztatóján egy kérdésre válaszolva azt mondta: szerinte nem a homoszexualitás kérdéséről van szó, hanem arról, hogy képes-e a magyar kormány és a rendőrség biztosítani a gyülekezési jog gyakorlását.
 
"Ami ma Magyarországon van, az arról szól, hogy ez a kormány vagy nem képes, vagy nem akarja biztosítani a magyar állampolgároknak, legyenek azok biszexuálisok vagy homoszexuálisok, a gyülekezéshez fűződő jogaikat" - mondta. Hozzátette: tavaly október 23-án a rendőrség lépett fel brutálisan, most pedig a rendőrség hagyta, hogy ilyen brutalitás történjen. Mindegyik elítélendő - szögezte le.
 
Kijelentette: a homoszexualitás kérdése magánügy, az viszont, hogy a rendőrség tehetetlenségből vagy más ok miatt nem biztosítja a gyülekezési szabadsághoz fűződő alapvető jogait bármelyik csoportnak is, az nem lehet magánügy.

Balog Zoltán (Fidesz), az Országgyűlés emberi jog, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának elnöke pártja álláspontját ismertetve közölte: a Magyar Köztársaságban a rendőrség feladata, hogy biztosítsa minden ember számára a gyülekezéshez és a véleménynyilvánításhoz fűződő szabadságjogok gyakorlását, valamint a közterületeken a közrend fenntartását. Ez nem politikai nyilatkozatok, vagy nyílt levelek függvénye, hanem a rendőrség alkotmányos kötelezettsége - hangsúlyozta  közleményében a politikus.

Magyarországon egyre több társadalmi csoport tapasztalja meg közvetlenül, hogy amikor szabadságjogait szeretné gyakorolni, nem kapja meg az államtól az ahhoz szükséges biztosítékokat - állítja az Európai Néppárt magyar európai parlamenti képviselőcsoportja.

Fideszes, MDF-es és KDNP-s európai parlamenti képviselők közlemléynben fejtették ki álláspontjukat, amely szerint "az a tény, hogy egy bejelentett megmozdulás erőszakos megzavarását a magyar rendvédő szervek nem tudták megakadályozni, ismét arról tanúskodik, hogy a polgári szabadságjogok gyakorlásához szükséges feltételeket ma a magyar rendőrség nem tudja garantálni".

Mint írják, "az elmúlt év során már több alkalommal is felhívták a figyelmet, hogy ma Magyarországon szabadságjogaink veszélyben vannak. Az állam válogat, aszerint, hogy milyen cél érdekében gyakorolják a polgárok gyülekezési jogukat".

A Magyar Demokrata Fórum szerint az SZDSZ tévesen értékeli a hétvégi eseményeket - közölte az MTI-vel Pettkó András, a Magyar Demokrata Fórum képviselője.
 
"A probléma, amely ellen minden pártnak fel kell lépnie, egy huligán kisebbség folyamatos utcai erőszakossága, árpádsávos és nemzeti szimbólumok alatt. Mi, magyar demokraták akkor írunk alá bármit is, ha ez ellen az erőszakos kisebbség ellen lépünk fel először közösen, mert ez a kisebbség sem a gyülekezési törvényt, sem a nemzeti ünnepet, sem a szólásszabadságot nem tartja tiszteletben" - hangsúlyozta politikus.

Pettkó szerint a magyar társadalom az elmúlt években egyre toleránsabb lett a mássággal szemben.

A Kereszténydemokrata Néppárt "nem foglalkozik a hétvégi provokációkkal" - közölte az MTI-vel a párt sajtószolgálata. A KDNP szerint ami történt, "rendőrségi ügy", s így Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter "politikai felelőssége".