Ipari termelés: 3,2 százalékkal nőtt májusban
Az ipari termelés májusban 3,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, míg munkanaphatástól megtisztítva 5,7 százalékkal emelkedett, májusban az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index 0,2 százalékkal csökkent - közölte a Központi Statisztikai Hivatal pénteken.
A termelés volumene az év első öt hónapjában 8 százalékkal volt magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által most közölt számok megegyeznek az előzetesen nyilvánosságra hozott adatokkal.
Az első öt hónapban az ipari export 15,2 százalékkal, májusban 11,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az ipar január-májusi belföldi értékesítése gyakorlatilag az előző év szintjén maradt, 0,2 százalékkal nőtt, májusban pedig 0,8 százalékkal csökkent.
A májusi exportértékesítés több mint hattizedét a feldolgozóipar két alága adta. Az év ötödik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel több mint egyharmadát képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene 13,1 százalékkal bővült. A feldolgozóipari export másik meghatározó alága, a feldolgozóipari kivitelből több mint egynegyeddel részesülő járműgyártás 10,4 százalékkal növelte külpiaci eladásait.
A KSH adatai szerint májusban a feldolgozóipar termelése az előző hónapokhoz képest kisebb mértékben, 3,2 százalékkal emelkedett, a csekély súlyú bányászaté 19,4 százalékkal visszaesett 2006 azonos hónapjához viszonyítva. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás kibocsátása 5,4 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 28,1 százalékkal a legkisebb súlyt képviselő bőrtermék, lábbeli gyártásának termelése nőtt, ami az exportértékesítés igen kedvező alakulásának köszönhető.
A közlemény szerint, folytatva az idei növekvő tendenciát, jelentősen, 17,1 százalékkal emelkedett gép, berendezés gyártása. A kisebb súlyú ágazatok közül számottevő, 13,7, illetve 11,9 százalékos volumenbővülést regisztráltak a nemfém ásványi termék, valamint a gumi-, műanyag termék gyártásában.
A feldolgozóipari termelés egyötödét kitevő járműgyártás termelése 9,9 százalékkal bővült, a motor- és alkatrészgyártás növekedése erőteljesebb volt, mint a gépjárműveké. Az előző havinál lassabb ütemben, 4,9 százalékkal nőtt a feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét adó - legnagyobb súlyú - villamos gép, műszer gyártása.
A KSH szerint az idén először volt megfigyelhető 1,2 százalékos visszaesés a fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártásában, elsősorban a vas-, acél-, vasötvözet-alapanyag gyártásban bekövetkezett csökkenés miatt. A feldolgozóipari termelés több mint egytizedét képviselő élelmiszer, ital és dohány gyártása 1,6 százalékkal csökkent, elsősorban a hazai eladások visszaesése következtében. Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 18,7 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása maradt el az egy évvel korábbitól.
Májusban a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 14,4 százalékkal emelkedett 2006 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések kimagaslóan, 21,3 százalékkal nőttek, az új belföldi rendelések jelentősen, 12,8 százalékkal visszaestek. Az összes rendelésállomány 5,7 százalékkal haladta meg az előző év szintjét.
A KSH szerint az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első öt hónapjában, 0,5 százalékos létszámcsökkenés mellett, 8,7 százalékkal volt magasabb, mint 2006 azonos időszakában. Az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés 2007 első öt hónapjában Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű, 14,9 százalékos volumenbővülés a Közép-Dunántúlon volt.