Precíziós műveletekre is alkalmas az aggyal vezérelt robotkéz

1 perc

2007.07.20. 09:45

A páciens agya és izmai irányítják azt az új robotkezet, amelyet egy skóciai bionikus eszközök kifejlesztésével foglalkozó cég készített. A tervező szerint a segédeszköz, amely minőségi változást hozhat a művégtagot használó emberek életébe, akár kettő-öt éven belül megjelenhet a közegészségügyi ellátásban.

Donald MacKillop új, robotizált végtagjával
© BBC
"Úgy érzem, mintha visszakaptam volna a hiányzó kezemet, és most már teljesen természetesen fogok meg bármit" - mondta a bionikus robotkezet kipróbáló Donald MacKillop, aki harminc éve él művégtaggal, amióta egy ipari balesetben elvesztette a jobb karját. 2006-ban ő tesztelte elsőként a Touch Bionics korábbi bionikus robotkezét, s immár hónapok óta viseli a továbbfejlesztett változatot is.
 
A BBC internetes hírszolgálatának jelentése szerint hasonló tapasztalatokról számolt be a texasi Juan Arredondo, aki az iraki háborúban sérült meg, és a korábbi művégtagjaihoz képest óriási meglepetés számára, hogy a robotujjak erejét kitűnően tudja irányítani, így például egy műanyag pohár megfogása sem jelent többé problémát.
 
Az edinburghi Astley Ainsley kórházban dolgozó David Gow i-LIMB elnevezésű találmányát a livingstoni székhelyű skóciai Touch Bionics vállalat fejlesztette ki, amely bionikus robotkéz technológiával foglalkozik. A végtag csonkjához rögzített pótkéz érzékelői az idegingerületek és az izommozgás jelzéseit veszik figyelembe a mozgás irányításához.
 
"Mindig is azért voltunk, hogy megváltoztassuk a súlyos sérült és rokkant betegek életét, és most szenzációs érzés, hogy képesek vagyunk megvalósítani célunkat" - nyilatkozta Stuart Mead, a Touch Bionics vezetője.