Kormányzati hátsó szándék látszik a gazdaságra káros, silány elővásárlási szabálynál
A külföldi tőkebefektetések engedélyezési rendszere Magyarországon indokolatlanul szigorú, a kormány minden ügylet minden részletére rá akar látni.
Nagy üzemzavar nem valószínű Magyarországon, de a véletlenek szerencsétlen összejátszása nem zárható ki.
Nincs rádió. Zseblámpa sincs.
Akadt portugál bolt, ahol tegnap ez a kézzel írott felirat került a kirakatba, és könnyen lehet, hogy hasonló esetben a későn eszmélő magyarok sem könnyen jutnának olyasmikhez, amikre nagy, országos áramszünet esetén hirtelen szükség lehet.
Bizony, ez az az eset, amikor a kórházakban az áramfejlesztők révén csak a legsürgősebb eseteket lehet ellátni, és akadozva működik a mobilhálózat is. De leállnak a liftek, és csak egymás után, órák alatt lehet kimenekíteni a bent szorultakat. A metróalagutakban a telefonjuk fényénél gyalogolnak az utasok.
Az utcákon feltorlódnak az autók, mert sötétek a közlekedési lámpák. Nyílt pályán leállnak a vonatok, a repülőterekről nem szállnak föl a gépek. És még jó, ha mindez nem fűtési idényben történik. Ez tegnaptól ma reggelig valóság volt Spanyolországban és Portugáliában, nem pedig az elképzelt Blackout, a teljes áramszünet egy tévésorozatban, egy pár évvel korábbi hasonló című regény nyomán.
Az ibériai áramszünet okát még keresik (erre mindjárt visszatérünk), de annyi bizonyos, hogy ha ritkán is, bármikor megeshet ilyesmi még a fejlett országokban is. Mint a tegnapi eset is mutatja, ha „csak” üzemzavarról van szó, nagyjából 24 órán belül helyreállhat az áramellátás.
De ez már majdnem az a helyzet, amire az osztrák hadsereg kiadványa pár éve úgy készítette fel a polgárokat, hogy „tervezzenek úgy, mintha két hétig kempingeznének a saját lakásukban”: zseblámpával, elemes vagy kurblis rádióval, gyertyával, gázfőzővel, hálózsákkal – és készpénzzel, hiszen a bankautomaták is leállnának. Hasonló tanácsokat idéztünk nemrég Skandináviából is:
Idehaza sem zárható ki a nagy blackout, de csekély a valószínűsége, mondták hazai energia-szakértők korábban a HVG kérdésére. Igaz, ha több véletlen összeadódik – például egy többhetes, mínusz harmincfokos hidegben beüt egy üzemzavar is, azt pedig emberi mulasztás tetézi –, akkor bármi megtörténhet, mondta akkor Perger András, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampány-felelőse.
A külföldi tőkebefektetések engedélyezési rendszere Magyarországon indokolatlanul szigorú, a kormány minden ügylet minden részletére rá akar látni.
Kényes téma lett a kormány számára, hogy mennyit költenek adófizetői pénzekből a védett személyek hivatalos külföldi útjaira. A jövőben öt évig rejtve maradhat az is, hogy mennyit költöttek Sulyok Tamás államfő vagy a legfőbb ügyész látogatásaira.
Különösebb hírverés nélkül alakítja át drasztikusan a kártyakínálatát több magyarországi bank.