Mobilgyógyszertárakat tervez a kormány

1 perc

2007.07.22. 09:36

Mozgó patikák bevezetését tervezi a kormány, amelyek főként olyan településeken működnének, ahol nincs hagyományos gyógyszertár - mondta Budai Bernadett kormányszóvivő.

A tervezet szerint mobilpatikában kizárólag gyógyszerész, vagy szakasszisztens dolgozhatna, csak ők árusíthatnák a készítményeket - mondta Budai Bernadett.

A mozgó gyógyszertárban vény nélkül és receptre kapható készítményeket is lehetne venni, csak fokozottan ellenőrzött szerek nem lennének.

A kormányszóvivő hozzátette: a mobilpatikák az adott településeken működő orvosi ügyelettel együtt tartanának nyitva. A gyógyszerpiaci reformmal foglalkozó pénteki kormányülésen a szaktárca irányítója beszámolt arról, hogy ma már mintegy 400 készítményt lehet patikán kívül kapni, 159 helyen - mondta a kormányszóvivő.

A pénteki kormányülésen nem volt szó a gyógyszerárusítást érintő népszavazási kezdeményezésekről és a gyógyszergazdaságossági törvénnyel kapcsolatos Alkotmánybíróság előtti beadványokról sem - mondta BUdai Bernadett.

Az Országgyűlés tavaly novemberben fogadta el a gyógyszerellátásról szóló törvényt. A 2007. január elsején életbe lépett jogszabály módosította a patikaalapítás szabályait, rendelkezett a patikák által fizetendő szolidaritási díjról és bizonyos, vény nélkül kapható készítmények gyógyszertáron kívüli árusításáról. A gyógyszergazdaságossági törvény megváltoztatta a gyógyszerfelírás rendjét is.

"A gyógyszer-gazdaságossági törvény állítólagos célja az volt, hogy a kistelepüléseken élők is könnyebben juthassanak gyógyszerekhez, de ma már nyilvánvalóvá vált, hogy a nagyvárosokban szereztek jogot gyógyszerárusításra különböző multinacionális bevásárlóközpontok" - írja közleményében Pesti Imre, a Fidesz országgyűlési képviselője.

Az MDF szerint a mobilpatikák bevezetése annak a beismerése, hogy a gyógyszertár-alapítás liberalizálása nem eredményezett patikanyitásokat a kisebb településeken.

Csáky András, a párt egészségpolitikusa azt mondta, hogy a mobilpatika működése nehezen elképzelhető, hiszen a gyógyszer különleges árucikk. Szakmai véleményt azonban csak a törvényi keretek tisztázása után alakítanak ki - tette hozzá.

"Korai és megalapozatlan a kormány sikerpropagandája az úgynevezett gyógyszergazdasági törvény hatásait követően. A gyógyszerkassza költségeinek betartása az év eleji jelentős mértékű ártámogatás-csökkenés, az idei évben elmaradt influenzajárvány, az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés drasztikus korlátozásának a következménye. Ezzel egyidejűleg a halálozási mutatók romló tendenciát mutatottak" - reagált a kormányszóvivő további kijelentéseire Csáky András.