Árnyékhadsereget akar a Jobbik?

2 perc

2007.08.03. 10:11

„Pártok és határok felett álló” szervezetet hoz létre a Jobbik, Magyar Gárda néven. A szervezet polgárvédelmi, katasztrófavédelmi, mi több, rendvédelmi feladatot is el szeretne látni. A hvg.hu által megkérdezett jogi szakértő szerint erre civil szervezetként van lehetőségük.

A „pártok és határok felett álló” Magyar Gárda megingathatatlan gátja akar lenni a „magyarság szellemi és fizikai gyengítésének”. A szervezet – a honlapján közzétett információk szerint - részt venne a katasztrófavédelemben, de rend-és polgárőri feladatokat is ellátna, s „rendkívüli helyzetben a nemzeti önvédelmet” is erősítené. A szervezet tagjai fekete egyenruhát és árpádsávos címert viselnek majd. A gárda ötvenhat alapító tagja augusztus 25-én, a budai Várban tesz esküt.

A hvg.hu által megkérdezett, név nélkül nyilatkozó jogász szerint jól érezni, hogy a Magyar Gárda megalakítása „egy veszélyes irányba is elmehet”, de mint társadalmi szervezet, katasztrófavédelmi és polgárvédelmi feladatokat felvállalhat, illetve civil szervezetként segítheti a rendvédelmet. „Fegyvert természetesen nem viselhetnek a tagjai, de ugyanúgy, mint minden állampolgárnak, megvan az a lehetőségük, hogy ha bűncselekmény szemtanúi lesznek, a rendőrséget kell értesíteniük, az elkövetőt pedig a helyszínen tarthatják” – mondta a jogász.

Az Országos Katasztrófavédelmi Parancsnokság szóvivője, Dobson Tibor a hvg.hu-nak elmondta: egy reguláris vagy félreguláris erő létrehozásával kapcsolatos hírre nem kíván reagálni, mivel mindenféle politikai megnyilvánulástól el szeretne határolódni. Közölte: nem foglalkoznak politikával, mert a katasztrófavédelem számára „nincs jobboldali árvíz vagy baloldali tűz”. „Veszélyhelyzeteknél szívesen veszünk minden segítséget, de mi a Jobbikot nem fogjuk megkeresni, ahogy más pártot sem. Mi önkormányzatokkal, országos hatáskörű szervekkel, illetve nálunk bejegyzett civil mentőcsoportokkal tartjuk a kapcsolatot. A lakosság részéről érkező önkéntesek politikai beállítottságával soha nem foglalkoztunk” – mondta a szóvivő.

Az Országos Polgárőr Szövetség elnöke, Túrós András a hvg.hu megkeresésére közölte: egy ilyen kezdeményezés akkor veszélyes, ha politikai tartalmat kap. „Emiatt elveszíti azt a varázsát, ami a polgárőrségre jellemző, miszerint politika-és pártsemleges és ellenszolgáltatás nélkül tevékenykedik” – mondta. A polgárőrség tagjainak, amely mintegy 80 ezer fő, tiltva van bármilyen politikai szervezethez való csatlakozás.

Bencze József országos rendőrfőkapitány a hvg.hu-nak elmondta: a rendvédelmi feladatokban aktívan részt vehetnek civil szervezetek, ahogy ezt például a polgárőrszervezetek és tűzoltó egyesületek teszik. A vezérőrnagy hozzátette: az egyesülési jog gyakorlása során a résztvevők nem valósíthatnak meg bűncselekményt, illetve bujthatnak fel arra, valamint tevékenységük nem irányulhat a hatalom erőszakos megszerzésére. A Magyar Gárda törvényességi felügyelete egyébként nem a rendőrség, hanem az ügyészség feladata – közölte az országos főkapitány.