Zavarbaejtő botlások az állásinterjún

3 perc

2007.08.24. 05:20

Úgy érzed, hogy fölkészültél az állásinterjúra? Néha akkor is beteljesülnek rémálmaid, amikor biztos vagy benne, hogy semmi rossz nem történhet: egyetlen kínos kérdéssel sem hozhatnak zavarba. Lebőgések márpedig mindig adódhatnak! Tanácsok.

A kínos pillanatokat sokszor saját magunk idézzük elő: ilyen, amikor késve esünk be az állásinterjúra, mert reggel órákig álltunk a tükör előtt azon töprengve, hogy mi lenne a legalkalmasabb viselet a felvételi beszélgetésre, vagy autóval indultunk a forgalmas belvárosba, abban bízva, hogy a munkaerőre vadászó cég irodája előtt találunk parkolóhelyet. Adódhatnak olyan helyzetek, amikor kívülálló okok miatt feszengünk az interjúztató előtt, és eleve hátránnyal indulunk azokkal szemben, akik - kis szerencsével - nehézségek, bosszúságok nélkül érkeztek  a felvételi beszélgetésre.

© sxc.hu
Késel az interjúról?

Időben felkeltél, el is indultál, ám egy váratlan közlekedési baleset, járatkimaradás vagy egyéb előre nem látható esemény miatt biztos, hogy elkésel az állásinterjúról. Ilyenkor legjobb, ha rögtön – nem a megbeszélt időpont előtt két perccel - felhívod a céget, és közlöd, hogy késni fogsz. Azt is mondd meg, hogy előreláthatóan mikor érkezel, így nem váratod fölöslegesen az interjúztatót, és nem kell feszengened, hogy vajon mit gondolnak rólad, ha a rohanástól kifulladva, mentegetőzve beesel az ajtón. Végső esetben – ha nem tudod megmondani, mennyit késel majd – kérj egy új időpontot, mert ez még mindig jobb, mintha arra kényszeríted a cégvezetőt, hogy órákig várjon rád.

Otthon felejtetted az önéletrajzodat?

A szépen kinyomtatott önéletrajz, gondosan összerendezett portfolió nem hiányozhat a felvételiző álláskereső kelléktárából. Hiába küldted el önéletrajzodat e-mailben, a kézzel fogható dokumentum mégis más: az interjúztató ezt lapozgatva arra is következtethet, hogy igényes, ambiciózus-e a leendő munkavállaló, vagy nem figyel az apróságokra, részletekre, mint az önéletrajz mellé csatolt írásos referencia, ajánlólevél, és kísérőlevél, esetleg nyelvvizsga bizonyítvány vagy diploma. Éppen ezért soha ne dobj össze az utolsó pillanatban egy kézzel írt önéletrajzot, mondván: valami mégiscsak legyen a kezedben. Inkább kérd meg a felvételiztetőt – még az interjú előtt – hogy kinyomtathasd önéletrajzodat! Ajánlóleveledet, amennyiben a felvételi beszélgetés sikeres volt, később is bemutathatod.

Igénytelenül öltöztél föl?

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Otthon, a tükör előtt állva még azt gondoltad, hogy öltözéked megfelelő az állásinterjúra, ám félúton a megmérettetés színhelye felé beléd hasít, hogy mégis mást kellett volna fölvenned? Szakad az eső, és fölázott a nadrágszárad? Az ízléses viselet, harmonikus megjelenés legalább olyan fontos, mint a szóbeli kommunikáció, helyes szóhasználat. Ha már felöltöztél, elindultál, nem nagyon van választásod: akár melléfogtál öltözékeddel, akár csak bepánikoltál, nem hátrálhatsz meg. Ugyanez a helyzet, ha útközben történt egy kis „baleset”: levált a cipőtalpad, esetleg vizes lett a nadrágszárad.

Ilyenkor az a legfontosabb, hogy magabiztos légy, senki se lássa rajtad, hogy kellemetlenül érzed magad megjelenésed miatt. Az interjúztatónak azért pár szóban ecsetelheted, miért zilált a megjelenésed, de inkább a felvételi beszélgetésre koncentrálj, válaszaiddal elfeledtetheted a negatív mellékzöngét, amit esetleg öltözéked keltett.

Elfelejtetted az interjúztató nevét?

Töröd a fejed, de sehogy sem jut eszedbe, hogy hívják az interjúztatót, pedig fél órája beszélgettek? Stressz hatására előfordulhat, hogy úgy érzed, minden kiment a fejedből. Az interjúztató ekkor se lássa rajtad, hogy zavarban vagy! Ne úgy próbáld kideríteni a hiányzó adatot, hogy meredten nézed a névtáblájátt az íróasztalon. A kényes helyzetet feloldhatod, ha egy alkalmas pillanatban – mielőtt még kisétálsz az ajtón – kérsz az interjúztatótól egy névjegykártyát. Így nem jössz zavarba, ha búcsúzásnál kezet fogtok és a neveden szólít.

Zavarban van az interjúztató?

Előfordulhat, hogy nem a jelentkező, hanem az interjúztató izgul az állásinterjún. Látod, hogy a kérdező feszeng, előre-hátra csúszkál a székén, a kezét tördeli és látszólag értelmetlen kérdéseket tesz fel? Lehet, hogy ez csak egy trükk, hogy kiderítse, hogyan viselkedsz ebben a helyzetben, de az is előfordulhat, hogy valóban ideges.

Mi a jó taktika ilyenkor? Ne éreztesd vele, hogy lélektani fölényben vagy, légy oldott, közvetlen, és arra válaszolj, amit kérdez: ne oktasd ki, és ne nézd le! Az sem egyedi eset, hogy az interjúztató nem figyel oda a jelentkezőre, ilyenkor rövid, határozott válaszokkal próbáld magadra irányítani a figyelmét. Ne lássa rajtad, hogy érdektelensége bosszant, légy türelmes és visszafogott, ha valamit nem értesz, kérdezz vissza és ne fojts el egy-egy félmosolyt, ha a helyzet úgy kívánja!