BKV: a szakszervezetek egységesek, megállapodás nincs

2 perc

2007.08.23. 15:21

Nem sikerült megállapodnia a BKV Zrt. vezetőségének és a sztrájkot hirdető négy reprezentatív szakszervezetnek a csütörtöki bértárgyaláson, az egyeztetést pénteken folytatják - közölték a tárgyaló partnerek.

Ha a további tárgyalásokon sem sikerül előbbre jutni az idei béremelés ügyében, akkor szeptember 4-én üzemkezdettől délután egy óráig sztrájkot tartanak – mondta Nemes Gábor, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezetei Szövetségének (VTDSZSZ) ügyvezető elnöke. Hozzátette, hogy már csütörtökön is egyeztettek a sztrájk idején kötelezően biztosítandó még elégséges szolgáltatásokról, de erről sem jutottak megállapodásra.

Nemes Gábor szerint a négy reprezentatív szakszervezet egységes a sztrájkban. Ugyancsak egységesen követelik, hogy a munkáltató január elsejétől visszamenőlegesen legalább hat százalékos béremelést biztosítson a már év elejétől folyósított havonta és dolgozónként átlagosan 15 ezer forintos juttatáson felül.

A szakszervezeti vezető ismertette, hogy a munkáltató az év elején türelmi időt kért a július elejére kitűzött bértárgyalásokig és akkor ajánlotta fel a tizenötezer forint folyósítását. Az eddigi tárgyalásokon a munkáltató elutasította a szakszervezetek béremelési igényét, ugyanakkor nem tett konkrét ajánlatot.

Regőczi Miklós, a BKV Zrt. kommunikációs igazgatója elmondta, hogy ugyan megállapodni nem sikerült a csütörtök reggel 10 órától délután három óráig tartó bértárgyaláson, de a kommunikációs igazgató úgy érzékelte, a szakszervezetek képviselői hajlandónak mutatkoztak arra, hogy a bérfejlesztés helyett a szociális juttatások emelését fogadják el.

A kommunikációs igazgató elmondta, hogy a tárgyalások két irányban kezdődtek. Megalakult egy szakbizottság, amely a sztrájk esetén kötelező minimális szolgáltatásokról egyeztet. Emellett átadtak a szakszervezet képviselőinek egy részletes, hat pontból álló tárgyalási javaslatot. Ebben a BKV vezetése leszögezte, hogy a havonta és dolgozónként 15 ezer forintos béremelést ajánl. Ezzel szemben a szakszervezetek még további hat százalékos bérfejlesztésre tartanak igényt. "Mi azt mondtuk, hogy ilyen mértékű bérfejlesztés nem lehetséges, de ilyen mértékű jövedelemhez, adott esetben, lehet juttatni a dolgozókat" - tette hozzá. Kifejtette: a szakszervezetek képviselői elfogadták azt, hogy tovább tárgyaljanak a szociális juttatások esetleges emeléséről. Regőczi Miklós hangsúlyozta: ha esetleg sztrájk lenne szeptember 4-én, akkor a BKV menedzsmentje ragaszkodik ahhoz, hogy a budapestiek a BKV szolgáltatásait legalább 80 százalékos mértékben használhassák.

Az MTI információi szerint a Fővárosi Közgyűlés augusztus 30-án tárgyal a sztrájk esetén biztosítandó még elégséges szolgáltatásról.