Csillagokat lát a Google

2 perc

2007.08.23. 06:48

A Föld felszínének harmada, lakosságának pedig a fele "látszik" már a Google műholdképein - írja a Népszabadság.

A kozmosz titkai elevenednek
meg a monitoron
© Google
Jason Chuck, a Maps és az Earth program fejlesztéséért felelős európai igazgató a Föld-néző programok új alkalmazási lehetőségei mellett - elsőként a hazai és az európai sajtóban, az amerikai bejelentéssel egy időben - egy égi újdonságról is beszámolt. Eszerint a mától ingyenesen használható Google Sky segítségével az égitestek, a csillagok és a csillagrendszerek is láthatóvá válnak, méghozzá nagy felbontású távcsöves és űrteleszkópos képek révén.

Mivel a Google-nek nincs saját műhold- és kémrepülő-kapacitása, a felhasznált felvételek kizárólag nyilvánosan hozzáférhető, illetve kereskedelmi célú forrásokból származnak (emiatt a kereső üzemeltetői nem is fogadnak el "reklamációt" a képekkel kapcsolatban). A fejlesztő elmondása szerint mindig abban a formában teszik közzé a felvételeket, ahogy megkapják őket, retusálás nincs, legfeljebb színkorrekció.

A Sky részeként a Google hét új információs réteget készített, amelyek különböző égi jelenségek megismerését könnyítik meg. A „Constellations” réteg a Cassiopeiától az Andromédáig a csillagképek egymáshoz tartozó pontjait kapcsolja össze és neveiket tünteti fel. A felhasználók további információkat tudhatnak meg azokról a csillagokról, amelyek kedvenc csillagképeiket alkotják. Az amatőr csillagászoknak szánt  “Backyard Astronomy” rétegben a felhasználók számos információt találhatnak a csillagokról, galaxisokról és a szabad szemmel, általános vagy kisebb csillagászati távcsővel látható csillagködökről. A Hubble űrteleszkóp képei közül a „HST” (Hubble Space Telescope) rétegben található 129 nagyfelbontású kép, amelyet a NASA Földünk körül keringő Hubble űrteleszkópja készített. A Hold – “Moon” rétegben különböző animációk láthatók a holdfázisokról és az égitest pozíciójáról. A Bolygók – “Planets” réteg naprendszerünk 7 másik bolygóját mutatja be alaposabban, miközben felrajzolja a következő 2 hónapra kiszámított pályájukat. A Felhasználói kézikönyv a galaxisokhoz – A “Users Guide to Galaxies” réteg lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy virtuális túrán vegyenek részt a különböző galaxisokban az Ursa Minor törpegalaxistól a Tejútig. Az Egy csillag élete - A “Life of a Star” réteg pedig végigvezeti a felhasználókat egy csillag teljes életciklusán születésétől a haláláig.