Hogyan működnek a foglalkoztatást elősegítő programok?

1 perc

2007.09.04. 14:07

Tapasztalatcserét szervezett az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány, hogy bemutassák a hátrányos helyzetű személyek foglalkoztatását elősegítő programok eredményeit.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az Európai Unió támogatásával megvalósuló programok általában olyan társadalmi csoportok munkaerőpiaci lehetőségeit kívánják javítani, amelyek a szokásos intézményrendszerrel nehezebben érhetők el. Így például a tanyavilágban mintegy két éves időtartamú képzési és foglalkoztatási programot szerveztek 15 női munkavállalónak, akik különben nem jutottak volna munkához. A program szervezése során száz jelentkezőből választották ki azt a 15-öt, akik képességfelmérés után elkezdhették a falugondnoki munkára való felkészülést. Már a képzés közben is munkagyakorlatot szerezhettek a falugondnokok segítőjeként. A falugondnokok a kistelepüléseken, tanyavilágban különféle szociális, közösségi szolgáltató tevékenységet végeznek.

A programra 120 ezer eurós támogatást nyert el pályázat révén egy helyi egyesület és hat település önkormányzata. A programról szóló beszámoló szerint ezeken a településeken a foglalkoztatási ráta 21-28 százalékos, azaz a munkavállalási korú népesség csupán ilyen aránya rendelkezik munkaviszonnyal.

Egy másik program a vállalkozást indító nőknek kínált mentori segítséget a marketing munkához, a sikeresebb üzletvitelhez. A 41 ezer euróval támogatott program rendezvényein eddig már több mint száz vállalkozásban érdekelt személy vett részt.

A legalább középfokú végzettségű, gyermeknevelési támogatás igénybevétele során, vagy azt követően munkát vállaló nőket segítő program 122 ezer eurós támogatással gazdálkodhatott. Ebből húsz személy képességfejlesztő tréningeken vesz részt, 20 személy új szakképesítést szerez, nyolc személy fél évig foglalkoztatható.

A roma lakosság, az alacsony képzettségű, a tartósan munkanélküli, illetve más hátrányos helyzetű személyek foglalkoztatásának javítására indított program célja, hogy 200 ilyen személy részére különféle felzárkóztató szolgáltatásokat biztosítsanak. A cél elérése érdekében együttműködést szerveznek az önkormányzatok, civil szervezetek és egyéb intézmények között. Ennek eredményeként 80 személyt a szakképzésbe kívánnak bevonni, legalább 40 személyt pedig álláshoz juttatni. A program mintegy 59 millió forintból gazdálkodhat.