Hankook-ügy: Kóka szerint vállalható a bíróság döntése
Kóka János "politikailag és szakmailag elfogadható kompromisszumnak" tartja a Hankook-ügyben született első fokú bírósági ítéletet és a jövőben az üzleti titkok kivételével minden egyes befektetési szerződést nyilvánosságra fog hozni.
"Vállalható kompromisszumnak" tartja a bírói határozatot és már a keddi napon felkérte a minisztérium külgazdasági vezetőit, haladéktalanul kezdjenek tárgyalásokat a Hankookkal arról, hogy a szerződést a minisztérium nyilvánosságra hozhassa - hangsúlyozta Kóka János, gazdasági és közlekedési miniszter.
Kóka ezen kívül kezdeményezte a szabályzat oly módon történő módosítását, hogy a jövőben az üzleti titkokra vonatkozó pontok kivételével a szerződések többi része nyilvánosságra kerülhessen. "A bíróság első fokon hozott határozatát szakmailag vállalható kompromisszumnak tartom, mert feloldotta azt az ellentmondást, amely két liberális alapelv - a nyilvánosság védelméhez való jog és az üzleti titok védelméhez való jog - között feszült" - mondta a miniszter.
"A felperes keresete azt jelentette volna, hogy a nyilvánossághoz fűződő érdek erősebb, mint az üzleti titok megőrzéséhez főződő érdek. A mostani bírói ítélet ebben egy megfelelő kompromisszumot tartalmaz, ezért a kezdeményezem, hogy a jövőben az üzleti titokra vonatkozó részek kivételével a szerződések többi része nyilvánosságra kerülhessen" - tette hozzá.
A GKM annak idején felajánlotta az állami támogatásra vonatkozó rész nyilvánosságra hozását - úgy ítélve meg, hogy "a nyilvánosságnak joga van megismerni az állami kötelezettségvállalásra vonatkozó valamennyi feltételt" -, de a felperes a teljes szerződés közzétételét követelte, amitől viszont a minisztérium az üzleti titkokra hivatkozva elzárkózott.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnak (GKM) tizenöt napon belül ki kell adnia a Hankook-abroncsgyár támogatási szerződését az azt kérő újságírónak - döntött kedden első fokon, nem jogerősen a Fővárosi Bíróság. A tárgyaláson elhangzott: Bogád Zoltán, az Index munkatársa azt követően vitte perre az ügyet, hogy a tárca a kérése ellenére nem adta ki neki a dokumentumot, azt közölve, a támogatás összegét - az államháztartási törvény rendelkezéseinek eleget téve - korábban nyilvánosságra hozták a Gazdasági Közlönyben.
A felperes jogi képviselője a bíróság előtt azt emelte ki, nem az alapadatokra, hanem magára a szerződésre kíváncsiak, az állami költségvetést érintő juttatások, kedvezmények pedig közérdekű adatnak minősülnek. A GKM ügyvédje azt emelte ki: ők eleget tettek törvényi kötelezettségüknek, a szerződés többi részét pedig üzleti titoknak minősítette a Hankook magyarországi cége, így szerinte azokat csak ők adhatják ki.
A bíróság - arra alapozva, hogy a Hankook álláspontjában nem várható változás - elutasította a GKM azon kérelmét, hogy újabb tárgyaláson tehessenek bizonyítási indítványt. Az ítélet szerint a bíróság egyetértett a felperessel abban, hogy az ilyen ügyekben alapelv a közérdekű adatok nyilvánossága, ugyanakkor nem látta megalapozottnak a kiadás megtagadásának indokát.