A rocksztárok korán halnak

2 perc

2007.09.04. 13:18

A liverpool-i John Moores egyetem kutatói Elvis Presley korától kezdve több mint ezer brit és amerikai művész életútját vizsgálták, s arra a nem túl meglepő következtetésre jutottak, hogy a rocksztárok akár kétszer-háromszor gyakrabban halnak korai halált, mint az átlag emberek.

Egy felmérés bebizonyította, ahogy azt egyébként is sejtettük már, a hírnév rossz hatással van az egészségre. A liverpool-i John Moores egyetem kutatása szerint 1956 és 2005 között 1064 zenész közül 100 nem élte meg az öregkort, ami egyébként még így is kevesebb, mint amennyire pusztán a rock-pop-stb sztárjairól szóló híradások alapján számíthatnánk.

A kutatók külön megemlítik a legnagyobb neveket a korán elhunytak közül, akik talán pont ennek köszönhetően mára már mindannyian a legenda kategóriába tartoznak. Elvis Presley, Jim Morrison, Jimi Hendrix és Kurt Cobain mind azt az, ezek szerint nem alaptalan, előítéletet erősítik, hogy a hírnév, a sok pénz, a média és a rendszertelen étkezés nem a hosszú élet titkai. Na jó, csak vicceltünk, az étkezésről szóló résznél tulajdonképpen egészen másra gondoltunk. Konkrétan az alkoholra és a drogra, amelyek a kutatásban vizsgált halálesetek negyedéért felelőssé tehetők - állítja a Journal of Epidemial Community Health nevű orvosi szaklap.

„Az eredmények egyértelművé teszi, hogy a rock és pop sztárok egy része esetében aránytalanul magas a kockázata az alkohol és droggal kapcsolatos halálokoknak.” - mondta Mark Bellis, a kutatás vezetője. Bellis szerint ennek fényében kérdésessé válik, hogy az ilyen típusú hírességek szerepeltetése a közegészségügyről szóló hirdetésekben, mint amilyenek például a drogellenes kampányok, valóban helyénvaló és hasznos-e.

„A zeneiparban a hirtelen változásokkal járó stressz, mint a népszerűségből az ismeretlenségbe való zuhanás, valamint egy olyan környezet, ahol az alkohol és a drog könnyen elérhető, ezek használatához és más önpusztító viselkedés formákhoz vezethet.” - állapítja meg a kutatás.

Pusztán a számok alapján a tartós hírnév jobban védi az egészséget, a kutatók szerint a legnagyobb veszélynek a hírnév megszerzése utáni első öt évben vannak kitéve a sztárok, ebben az időszakban a halálozások aránya háromszor magasabb, mint az átlag. Az öt év letelte után a brit zenészek még további 20 évig számíthatnak a korai eltávozásra, ezután pusztán statisztikailag legalábbis, életük ismét normális kockázatúvá válik. Amerikában viszont az öregedő rocksztárok még mindig kétszer olyan gyakran halnak meg, mint civil életet folytató kortársaik, az idősödő zenei hírességek általában szívrohamot kapnak, vagy megüti őket a guta.

Mark Bellis szerint elképzelhető, hogy az amerikai zenészek közötti magasabb halálozási arány a kontinensen divatos nagy visszatérő turnéknak köszönhető, amelyek során a koros sztárok újabb éveket töltenek el az egészségtelen „rock'n'roll” életmódot gyakorolva. Hozzátette, hogy az elszegényedett excelebek szegényes orvosi ellátása is állhat a jelenség hátterében. Mindezek fényében a Rolling Stones tagjai, akiknek átlagéletkora 65 év és akik nemrégiben nyomtak le egy világkörüli megaturnét, nagy valószínűséggel visszatérve régi szokásaikhoz, egyfajta orvosi csodának tekinthetők, bár ezt eddig is sejtettük már.

Kádár Mónika